Η ΕΝΠ πήρε νίκη- «χρυσάφι» με ανατροπή και δύο κεφαλιές ενάντια στον Ολυμπιακό επικρατώντας με 2-1 για την 9η αγωνιστική και άνοιξε τη διαφορά της από τους μαυροπράσινους.
Με τους καλύτερους οιωνούς άρχισε το ματς αφού στο 5’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Μέιρα, έπειτα από απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα. Συγκεκριμένα ο Χέντρικς με δυνατό σουτ στο 6’ άνοιξε το σκορ. Η ομάδα του Μαρίνου Σατσιά προσπάθησε, έψαξε και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης, σε ένα καθοριστικό σημείο. Στο 45’ ο Βουτσένοβιτς με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Κωνσταντίνου έγραψε το 1-1.
Η ολική ανατροπή για τους βυσσινί ήρθε στο 76’ όταν ο Λαμί με κεφαλιά (και πάλι) μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεμβέμοβιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.
Κάπως έτσι, με την ΕΝΠ να… κάνει του κεφαλιού της, πήρε πολύτιμη νίκη που την ανεβάζει στους 10 βαθμούς και το +5 από τον προτελευταίο Ολυμπιακό που έχει τους μισούς.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά (67′ Λαμί), Μέιρα (87′ Γιοέλ), Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου, Βουτσένοβιτς (67′ Ρουσιάς), Κοτσώνης (87′ Κατσιάρης), Μαυρουδής (73′ Βούκτσεβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Λόπες, Κολωνιάς, Φλουρής, Ντρέκσα, Λέβι, Γαβριήλ.

Ολυμπιακός (Πετράκης): Μολ, Καρτασιάν, Μπάρτι (86′ Κυριάκου), Μουκτάρης, Σάλι (61′ Κορομά), Μάρκοβιτς, Γκεριέ, Ψύχας (80′ Ντεσιρέ), Πεχλιβάνης (61′ Ευτυχίδης), Σλόγκαρ (80′ Κα), Χέντρικς.
Στον πάγκο: Μαρσέλο, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Ζευκής, Χατζημιτσής.

Στο όριο καρτών: Ντα Σίλβα, Λουσέρο, Γεβρέμοβιτς, Βούκτσεβιτς (2) / Καρτασιάν, Μουχτάρης, Σάλι, Ιωάννου, Ψύχας, Κορομά (2), Γκεριέ (5).

ΣΚΟΡΕΡ: Χέντρικς (6′) / Βουτσένοβιτς (45′), Λαμί (76′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βουτσένοβιτς, Λουσέρο (3η) / Μουχτάρης (3η), Γκεριέ (6η), Μάρκοβιτς, Κα, Κορομά (3η).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
3′ Κίτρινη στον Μουχτάρη.
5′ Δοκάρι για την ΕΝΠ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέιρα.
6′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Χέντρικς με τρομερό σουτ ανοίγει το σκορ! Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR για φάουλ στην αρχή , αλλά δεν εντόπισαν κάτι το αντικανονικό.
18′ Ο Σάλι έδωσε στον Χέντρικς που μπήκε στην περιοχή, όμως, έχασε την ισορροπία του και μάζεψε ο Κόστιτς.
23′ Ο Γεβρέμοβιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα, δεν βρέθηκε όμως κανείς να μπει στην πορεία της μπάλας.
26΄ Κίτρινη στον Γκεριέ.
27′ Σουτ του Μαυρουδή, μπλοκάρει ο Μολ.
31′ Γύρισμα του Μαυρουδή, διώχνει σε κόρνερ ο Ψύχας.
44′ Σουτ του Μέιρα, πάνω από τα δοκάρια.
45′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Βουτσένοβιτς μετά από σέντρα του Κωνσταντίνου έπιασε την κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού και ισοφάρισε.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+3′ Κίτρινη στον Μάρκοβιτς.

ΣΧΟΛΙΟ: Μετά το… τρελό ξεκίνημα του ματς και το σκορ που άνοιξε ο Ολυμπιακός, ο ρυθμός έπεσε κάπως, αλλά οι ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων δεν σταμάτησαν αφού είχε 7 έναντι μιας. Η ΕΝΠ κατάφερε δίκαια να βρει το γκολ τις ισοφάρισης στο 45′ και έτσι το 1-1 συνόδευσε τις ομάδες στα αποδυτήρια.

50′ Κίτρινη στον Βουτσένοβιτς.
60′ Συρτή σέντρα του Μέιρα, ο Κωνσταντίνου έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
61′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Κορομά και Ευτυχίδης αντί Σάλι και Πεχλιβάνη.
67′ Ρουσιάς και Λαμί μέσα, Βουτσένοβιτς και Ντιαβαρά έξω.
70′ Κίτρινη στον Λουσέρο.
73′ Ο Βούκτσεβιτς παίρνει τη θέση του Μαυρουδή.
76′ ΓΚΟΛ 2-1. Εκτέλεση φάουλ του Γεβρέμοβιτς κεφαλιά του Λαμί και η ΕΝΠ ανατρέπει τα εις βάρος της δεδομένα! Η φάση ελέγχθηκε από το VAR για χέρι, όμως επικυρώθηκε το γκολ.
80′ Ντεσιρέ και Κα αντικαθιστούν Ψύχα και Σλόγκαρ.
85′ Κίτρινη στον Κα.
86′ Κυριάκου εντός, Μπάρντι εκτός.
87′ Κατσιάρης και Γιοέλ, παίρνουν τις θέσεις των Κοτσώνη και Μέιρα.
87′ Κίτρινη στον Κορομά.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.