Ο Άρης, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στο «ΠΑΠ», πήρε μια σημαντική νίκη με ανατροπή ενάντια στην ΕΝΠ με 2-1. Με… άγχος άρχισε το ματς για τους γηπεδούχους αφού ο Ντιαβάρα στο 11’ ήταν αυτός που έκανε το 1-0 για τους βυσσινί με κοντινό πλασέ έπειτα από γύρισμα του Γαβριήλ.
Κάπου εκεί όμως, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ανέλαβε τα ηνία του ματς και σε δύο λεπτά κατάφερε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα. Πρώτο ο Στρούσκι ισοφάρισε στο 20’ ενώ στο 22’ ο Μπένγκτσον έγραψε το 2-1.
Οι φιλοξενούμενοι, στο 61’
έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση, όμως το σουτ του Βουτσένοβιτς από διαγώνια θέση σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Βανά Άλβες. Κάπως έτσι, το 2-1 που διαμορφώθηκε από το α’ μέρος ήταν και το τελικό σκορ.
Με την πρώτη νίκη του στο «ΠΑΠ», ο Άρης ανέβηκε στους 18 βαθμούς και τη 2η θέση συνεχίζοντας… την καταδίωξη της Πάφος FC. Από την άλλη, η ΕΝΠ που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, παρέμεινε στους 7 βαθμούς και τη 12η θέση.

Άρης (Γίνιγκεν): Βανά Άλβες, Μποακί (46′ Καζού), Μπρόρσον, Μουσούντα, Γιαγκό (77′ Μεντιούμπ), Στρούσκι, Γιαμπλόνσκι (46′ Ζόκε), Μπένγκτσον, Μπαμπίκα, Γκομίς (46′ Στεπίνσκι), Κακόριν (72′ Σπόλιαριτς).
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Τζιαβέ.

ΕΝΠ (Σατσιάς): Κόστιτς, Ντα Σίλβα, Έχμαν, Λουσέρο, Ντιαβαρά, Μέιρα (86′ Λέβι), Γεβρέμοβιτς (76′ Λαμί), Κατσιάρης (76′ Βούκσεβιτς), Βουτσένοβιτς, Ντρέκσα, Γαβριήλ (62′ Ομέρ).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Χριστοφή, Λόπες, Ρουσιάς, Κολωνιάς, Ξιούρος, Μότης, Πρωτοπαπάς.

ΣΚΟΡΕΡ: Στρούσκι (20′), Μπένγκτσον (22′) / Ντιαβαρά (11′).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαγκό, Στρούσκι, Σπόλιαριτς, Ζόκε / Κατσιάρης, Λουσέρο, Ομέρ.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
**Λόγω τιμωρίας του Αλεξέι Σπιλέφσκι, προπονητής των γηπεδούχων για σήμερα θα είναι ο Γερμανός Τόμι Γίνιγκεν, εκ των βοηθών του Λευκορώσου.
7′ Μακρινό σουτ του Βουτσένοβιτς, κανένα πρόβλημα για Βανά Άλβες.
10′ Kεφαλιά του Ντα Σίλβα, έξω.
11′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ντιαβαρά με κοντινό πλασέ ανοίγει το σκορ, έπειτα από συρτή σέντρα του Γαβριήλ.

20′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Στρούσκι με δυνατό σουτ ισοφαρίζει!

22′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Μπένγκτσον πήρε την πάσα από τον Κακόριν και με πλασέ εντός περιοχής έφερε το ματς τούμπα μέσα σε δύο λεπτά!
27′ Κίτρινη στον Γιαγκό.
32′ O Κακόριν έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Κόστιτς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
38′ Κίτρινη στον Κατσιάρη.
44′ Κίτρινη στον Λουσέρο.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Μπορεί οι βυσσινί να ξάφνιασαν με το γρήγορο γκολ του Ντιαβαρά (1-0 στο 11′), όμως ο Άρης κατάφερε να φέρει «τούμπα» την αναμέτρηση ενάντια στην ΕΝΠ σε δύο λεπτά! Ο Στρούσκι στο 20’ «απάντησε» στον Γάλλο για το 1-1 ενώ στο 22’ ο Μπένγκτσον μετά από ασίστ του Κακόριν έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.
Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν δυσκολεύεται μάλιστα να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα ενώ ψάχνει κι’ άλλο γκολ!

Τριπλή αλλαγή για τον Άρη. Στεπίνσκι, Ζόκε και Καζού εντός, Γκομίς, Γιαμπλόνκσι και Μποακί εκτός.
53′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Στρούσκι πέρασε τον Κόστιτς, έδωσε στον Μπένγκτσον που έκανε το σουτ, όμως η πορεία της μπάλας αλλοιώθηκε από τον Στεπίνσκι και έφυγε έξω.
61′ Δοκάρι για την ΕΝΠ σε μακρινό διαγώνιο σουτ του Βουτσένοβιτς!
62′ Ομέρ αντί Γαβριήλ.
70′ Κίτρινη στον Στρούσκι.
71′ Έντονες διαμαρτυρίες από την ΕΝΠ για πέναλτι. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται πως ο υπάρχει επαφή του Μπαμπίκα τον Ντα Σίλβα, όμως VAR και ρεφ είπαν να συνεχιστεί το ματς.
72′ Ο Σπόλιαριτς παίρνει τη θέση του Κακόριν.
76′ Βούκσεβιτς και Λαμί μέσα, Κατσιάρης και Γεβρέμοβιτς έξω.
77′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Μεντιούμπ αντικαθιστά τον Γιαγκό.
84′ Ο Σπόλιαριτς δέχεται την κίτρινη κάρτα μετά από παρεμπόδιση του Κόστιτς να δώσει συνέχεια στο ματς, και ενώ η μπάλα από την προβολή του ποδοσφαιριστή του Άρη κατέληξε στα δίκτυα.
85′ Κίτρινη στον Ζόκε.
86′ Λέβι στη θέση του Μέιρα.
87′ Πλασέ του Σπόλιαριτς μόλις έξω.
90′ Kίτρινη στον Ομέρ.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.