Η Μονακό ισοπέδωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη περίοδο (βρέθηκε στο +18 στο 9′), αλλά χρειάστηκε την ηγετική εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς στην τελευταία για να πάρει τη νίκη. Πάλεψε μέχρις εσχάτων ο Παναθηναϊκός, αλλά -δίχως επί της ουσίας τον Γιώργο Παπαγιάννη στο rotation- έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στα τελευταία λεπτά.
Η Μονακό έδειξε με το “καλημέρα” ικανή να ξεμπερδέψει με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, βρέθηκε στο +18 πριν καν βγει η πρώτη περίοδος, αλλά χρειάστηκε το ρεσιτάλ του Μάικ Τζέιμς στην τελευταία περίοδο για να τα καταφέρει (83-80).
Κάτι ο πληγωμένος εγωισμός των παικτών του Ντέγιαν Ράντονιτς, κάτι η ασύλληπτη εμφάνιση του Ντέρικ Γουίλιαμς στην τρίτη περίοδο έφεραν τούμπα το παιχνίδι, δίνοντας στον Παναθηναϊκό το δικαίωμα να παλέψει μέχρις εσχάτων. Εκεί όμως, η προσωπικότητα του Μάικ Τζέιμς έκανε τη διαφορά, με τη Μονακό να φεύγει νικήτρια από την έδρα του Παναθηναϊκού, ο οποίος έφτασε τις τρεις ήττες σε τέσσερις αγώνες στην EuroLeague.

Ο MVP
Ποιος άλλος; Ο Μάικ Τζέιμς! Ο εκρηκτικός γκαρντ ήταν φανερά εκτός ρυθμού στο πρώτο μέρος (8 πόντοι με 3/7 σουτ, 3 ασίστ, 2 λάθη), είχε έντονο εκνευρισμό, αλλά μετά από την ανάπαυλα ήταν απλά ο… εαυτός του. Τουτέστιν, πήρε την ευθύνη πάνω του, έβαλε μεγάλα καλάθια και υπέγραψε τη νίκη της Μονακό, για να παραμείνει -ο ίδιος- αήττητος στο ΟΑΚΑ μετά από έξι επισκέψεις ως αντίπαλος, με Αρμάνι Μιλάνο, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μονακό. Στα 27’31” που έμεινε στο παρκέ, ο εκρηκτικός γκαρντ είχε 26 πόντους (οι 18/26 στο δεύτερο μέρος) με 6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 5/8 βολές, μαζί με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 λάθη.

Ο αδύναμος κρίκος
Άπαντες έδωσαν ό,τι είχαν για να γυρίσει το παιχνίδι από το -19 της πρώτης περιόδου, βοήθησαν στην ανατροπή, αλλά στην τελική ευθεία ο Μάριους Γκριγκόνις δεν έδωσε το “κάτι παραπάνω” στον Παναθηναϊκό. Όχι μόνο γιατί έβγαζε έντονη νευρικότητα στο παιχνίδι του, αλλά κι επειδή έχασε ένα μεγάλο σουτ στο τελευταίο λεπτό, πριν αποβληθεί με πέντε φάουλ. Εν τέλει, ο 28χρονος γκαρντ έκλεισε την βραδιά με 12 πόντους (με 2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 14’51” συμμετοχής.

Το στατιστικό που ξεχώρισε
Η Μονακό κέρδισε ένα παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, παρότι είχε 5/19 τρίποντα (σ.σ.: ξεκίνησε με 3/4 στην πρώτη περίοδο), την ώρα που ο Παναθηναϊκός γι ακόμη μια φορά είχε λιγότερες ασίστ (15) από λάθη (19).

Ο αγώνας
Η εκκίνηση του Παναθηναϊκού ήταν απογοητευτική, πέρα ως πέρα. Το +3 (9-6) του 4ου λεπτού δεν έκανε απλά φτερά, αλλά κατέληξε στην απόλυτη αγωνιστική καθίζηση, με τη Μονακό να πατάει το γκάζι και να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Κάπως έτσι, μέσα σε πέντε λεπτά οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν να προηγούνται με +18 (11-29 στο 9′) με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας σε δίποντα (9/15) και τρίποντα (3/4), κόντρα σε μια ομάδα που πάλευε να σταθεί όρθια.
Ο Ντέγιαν Ράντονιτς έκανε ό,τι μπορούσε για να βρει ένα λειτουργικό σχήμα, κάτι που συνέβη εν τέλει στη δεύτερη περίοδο. Μόλις οι πράσινοι έγιναν πιο προσεκτικοί και βελτιώθηκαν στο κομμάτι της άμυνας, βρήκαν τον τρόπο να συμμαζέψουν την κατάσταση. Η διαφορά μάλιστα έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, με το -6 (34-40) να είναι, αν μη τι άλλο, ένα μικρό κέρδος για τον Παναθηναϊκό. Ειδικά αν αναλογιστεί κανείς πως οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς είχαν 9 ασίστ για 12 λάθη ως εκείνο το σημείο.
Ο ρυθμός του αγώνα είχε αρχίσει να αλλάζει, μαζί κι η ψυχολογία. Κάτι που επιβεβαιώθηκε μέχρι κεραίας στο τρίτο δεκάλεπτο, από τα χέρια του Ντέρικ Γουίλιαμς. Ήταν σαν να το πήρε προσωπικά ο 31χρονος φόργουορντ, ο οποίος πέτυχε δεκαέξι (16) σερί προσωπικούς πόντους σε 5’42” για να αποτελέσει τη βασική αιτία της ολικής ανατροπής (59-58) λίγο πριν από το τέλος της περιόδου.
Όπως καταλαβαίνετε, από εκεί και πέρα το παιχνίδι ήταν αίμα κι άμμος. Με τον Παναθηναϊκό να κάνει σπουδαία προσπάθεια στην άμυνα, αλλά να μην μπορεί να αναχαιτίσει το… καθαρόαιμο της Μονακό. Τον Μάικ Τζέιμς. Ο πρώην πράσινος το πήρε πάνω του για τους φιλοξενούμενους στην τελευταία περίοδο, όπως άλλωστε κάνει με συνέπεια εδώ και χρόνια στην EuroLeague. Αυτός ήταν ο παίκτης που έκανε ένα βήμα μπροστά και έδωσε στη Μονακό το (μικρό) προβάδισμα που χρειαζόταν, για να νιώσει ασφάλεια.
Κι όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε σε απόσταση βολής (74-76 στα 49.2”) ο Έλι Οκόμπο με τον Τζόρνταν Λόιντ δήλωσαν -επίσης- παρόντες, για να σφραγίσουν τη νίκη της Μονακό στο ΟΑΚΑ, για δεύτερη σερί χρονιά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς – Λάτισεβς – Πέερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-29, 34-40, 59-60, 80-83.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Λι 11 (3/5 τρίποντα), Παπαγιάννης (0/1 δίποντο σε 3’03”), Μποχωρίδης 5 (1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 1 λάθος), Γουίλιαμς 28 (5/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Άντριους 4 (1), Πονίτκα 12 (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη), Γκριγκόνις 7 (1), Μαντζούκας, Γκουντάιτις 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (1), Μπράουν 10 (5/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λόιντ 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μπλόσομγκεϊμ (0/4 σουτ), Ντιάλο 7, Μόερμαν 3 (1/8 σουτ), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Στραζέλ, Χολ 10 (4/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (6/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 15/33 δίποντα, 11/23 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 19 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 25/49 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 18/22 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 12 επιθετικά), 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη, 3 μπλοκ.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη βδομάδα ο Παναθηναϊκός ταξιδεύει στο Ισραήλ για να αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (27/10, 21:05), ενώ η Μονακό θα… επιστρέψει στην Αθήνα, αυτή τη φορά για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό (27/10, 19:45).