To δύσκολο εμπόδιο της Ε.Ν.Π. ξεπέρασε ο Παφιακός. Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος επικράτησε την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2022 η ομάδα της Πάφου κέρδισε με 3-1 τους «βυσσινί» και πήρε το πρώτο τρίποντο της σεζόν 2022-2023.

Ο αγώνας είχε πολύ ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να διεκδικούν επί ίσοις όροις το τρίποντο, αλλά τυν ομάδα της Πάφου να επικρατεί σε 2 ώρες και 17’.

Απόλυτα ισορροπημένα ήταν όλα τα σετ στον αγώνα στο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ». Στο πρώτο σετ οι «γαλάζιοι» επιβλήθηκαν 25-20 σε 37’ και προηγήθηκαν 1-0.

Η Ε.Ν.Π. ισοφάρισε 1-1  σε 27’ εξασφαλίζοντας το δεύτερο σετ με 21-25. Πολύ κλειστό ήταν καιτο τρίτο σετ με τον Παφιακό να επικρατεί με 25-23 σε 33’ και να προηγείται 2-1.

Στο ίδιο μοτίβο ήταν και το τέταρτο σετ με τον Παφιακό να προηγείται 13-10, αλλά την Ε.Ν.Π. να ακολουθεί κατά πόδας. Η ομάδα του Rainer διατηρούσε το +3 18-15 και 20-17 και κατέστη φαβορί για την κατάκτηση του σετ και τη νίκη. Ο Παφιακός επικράτησε τελικά παρά το γεγονός ότι η Ε.Ν.Π. προσπάθησε να πιέσει μειώνοντας σε 24-22, αλλά η ομάδα της Πάφου πήρε το πόντο που χρειαζόταν επικρατώντας με 25-22 σε 31’.

ΠΑΦΙΑΚΟΣ (VRAINER):Kollo, Παναγιωτίδης, Ποχάνης, Σκορδής, Προδρόμου, Eerma – Λίμπερο: Χρυσοστόμου, Χρηστίδης – Αλλαγές:

E.Ν.Π(TGALIMBERTI): Χριστοφή, ΗernandezAνδρέου, Diaz, Σαββίδης, Dos Santos – Λίμπερο: Xρυσοστόμου, Λαμπρινός – Αλλαγές: Ττόφια, Γεωργίου.