Με πέντε ήττες σε πέντε αγώνες στην preseason, πολλοί πίστεψαν ότι οι Μπακς θα μπουν στην κανονική περίοδο με κακή ψυχολογία. Χωρίς ρυθμό και αυτοπεποίθηση. Έκαναν λάθος. Η ομάδα του Μιλγουόκι πήγε στη Φιλαδέλφια με πείσμα, νίκησε (90-88) τους Σίξερς και κάλυψε τα σημαντικά αγωνιστικά της προβλήματα με το “καλησπέρα” στο πρωτάθλημα. Αν και λίγο έλειψε να βγάλει τα ίδια της τα μάτια, με παιδαριώδη λάθη στην τέταρτη περίοδο που τελικά δεν της κόστισαν.
Ο Μάικ Μπουντενχόλζερ δεν είχε τους τραυματίες Πατ Κόνατον, Κρις Μίντλετον, Τζο Ινγκλς στη διάθεσή του, είχε όμως τον Γιάννη Αντετοκούνμπο εντυπωσιακά οικονομικό και ώριμο, τον Μπρουκ Λόπεζ καταπληκτικό σε άμυνα κι επίθεση και απέναντί του ένα σύνολο που περίμενε θαύματα από τον Τζέιμς Χάρντεν και τον Τζοέλ Εμπίντ. Η ομάδα της Φιλαντέλφια έκανε κακή εμφάνιση σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, αποδοκιμάστηκε από το πάντα εκκεντρικό κοινό της, επέστρεψε και διεκδίκησε την νίκη, όμως αυτή πήγε στα χέρια της καλύτερης ομάδας της βραδιάς που ήταν ξεκάθαρα οι Μπακς.
46-30 υπέρ των Σίξερς οι πόντοι στη ρακέτα, με τον Εμπίντ να έχει πάντως 5/18 δίποντα, την ώρα που ο Χόλιντεϊ είχε 2/15 σουτ για το Μιλγουόκι. Επόμενος αγώνας για τους Μπακς, τα ξημερώματα της Κυριακής στις 03:00 απέναντι στους νεανικούς, αλλά πολύ φιλόδοξους Χιούστον Ρόκετς στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο
Ο Greek Freak μπήκε καταπληκτικά στο πρώτο παιχνίδι της χρονιάς. Έκανε σημαντική δουλειά ως σκρίνερ, δεν εκβίασε σουτ, πήρε μόλις τέσσερα σε 9:32 στην πρώτη περίοδο και τα έβαλε και τα τέσσερα, το ένα από τα έξι και το άλλο από τα επτάμιση μέτρα.
Στο ημίχρονο ο Αντετοκούνμπο εκτός από 13 πόντους είχε έξι ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία μπλοκ, κυριολεκτικά χωρίς να πατάει το γκάζι. Στα τέλη της τρίτης έδωσε τέσσερις μαζεμένες ασίστ για να εκτοξεύσει το προβάδισμα της ομάδας του στους 12 και στο τέλος της βραδιάς είχε ένα εντυπωσιακό stat-line που δεν μπορούσε να περιγράψει όσα είχε κάνει.

Ο αγώνας
Με τον Τζεβόν Κάρτερ και τον Γκρέισον Άλεν δίπλα στον Χόλιντεϊ άνοιξαν οι Μπακς τον αγώνα. Ήταν αποτελεσματικοί στην επίθεση (10 πόντοι σε δύο λεπτά), έχτισαν προβάδισμα επτά πόντων (18-11 στο 5′) με τον Άλεν να δίνει σπουδαίες λύσεις, είχαν όμως αρκετά περιορισμένο ροτέισον στην περιφέρεια. Ο Γιάννης έμεινε στο παρκέ με δύο φάουλ, έκλεισε την πρώτη περίοδο με 10 πόντους (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), είχε τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, δύο μπλοκ και +6 στην κατηγορία +/-. Ακριβώς όση ήταν η διαφορά των δύο ομάδων (24-30).
Οι Μπακς δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, κράτησαν όμως το προβάδισμα με τον Γιάννη να απολαμβάνει τη βραδιά και το δίδυμο Χάρντεν – Εμπίντ να έχει 6/15 σουτ έως το 18′. Αυτό που δεν είχε το Μιλγουόκι, ήταν μια δεύτερη επιλογή που να απειλεί με συνέπεια, καθώς ο Χόλιντεϊ ήταν άστοχος στο διάστημα που ο Αντετοκούνμπο βρισκόταν στον πάγκο, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μείνουν κοντά, όχι όμως και να προσπεράσουν έως το ημίχρονο (45-47), παρά το γεγονός ότι στο πρώτο μισό οι πόντοι στη ρακέτα ήταν 26-8 υπέρ τους.
Στο ξεκίνημα του β’ μέρους ο Λόπεζ πήρε τη σκυτάλη από τον Γιάννη για άμυνα στη ρακέτα, έβαλε το τρίτο του τρίποντο για το 45-50 και στη συνέχεια έκοψε κι άλλη προσπάθεια του Εμπίντ για κάρφωμα. Οι Μπακς δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, είχαν όμως σκληράδα και αυτοπεποίθηση στην άμυνα κοντά στο καλάθι. Κι όταν ο Αντετοκούνμπο γύρισε προς τα τέλη της τρίτης περιόδου, έχτισαν ένα προβάδισμα 11 πόντων (68-57) για να ακούσουν το κοινό να αποδοκιμάζει τους γηπεδούχους καθώς ο Χάρντεν κι ο Χάρις βρίσκονταν στον πάγκο.
Ο Άλεν με 3/3 βολές έγραψε το 65-78 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, για να ακολουθήσει το πρώτο ξέσπασμα του Χάρντεν στο ματς. Ένα 8-2 μείωσε στους επτά (73-80), ο Τομπάιας Χάρις έβαλε τρίποντο και έκοψε τον Χόλιντεϊ, ο Χάουζ μείωσε στους δύο και ο Χάρντεν ισοφάρισε στο 80-80 την ώρα που το Μιλγουόκι έκανε ασύλληπτα, παιδαριώδη λάθη. Ο Αντετοκούνμπο γύρισε για να σταματήσει το 13-0 των Σίξερς, είχε όμως 0/2 βολές στο 46′ με αποτέλεσμα ο Χάρντεν να σκοράρει για το 86-84, για το πρώτο προσπέρασμα των γηπεδούχων μετά από το ξεκίνημα του αγώνα.
Ο Άλεν απάντησε με λέι-απ για την ισοφάριση, μετά από δύο δικά του άστοχα σουτ και ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ των Μπακς, για να ακολουθήσει άστοχο δίποντο του Εμπίντ, άστοχο τρίποντο του Λόπεζ από τη γωνία και φάουλ του Γιάννη στον Τάκερ που έβαλε τις βολές για το 88-86 στα 32.9″. Στην κρισιμότερη φάση του αγώνα ο Μάθιους σκόραρε τρίποντο για το 88-89 στα 23.8″ μετά από καλή δημιουργία του Γκρέισον Άλεν.
Οι Σίξερς κάλεσαν τότε timeout, είδαν τον Άλεν να χαλάει μια πάσα του Εμπίντ, τον Χάρντεν να αστοχεί υπό την πίεση του Χόλιντεϊ και την νίκη να πηγαίνει στο Μιλγουόκι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-30, 45-47, 63-73, 88-90

ΦΙΛΑΝΤΕΛΦΙΑ ΣΕΒΕΝΤΙ ΣΙΞΕΡΣ (Ντοκ Ρίβερς): Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Χάρις 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κοψίματα), Εμπίντ 15 (5/18 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάξι 15 (6/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ), Χάρντεν 31 (12/17 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Νιάνγκ, Χάουζ 4, Ριντ, Χάρελ, Τάιμπουλ, Μέλτον 9 (1)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γιάννης Αντετοκούνμπο 21 (8/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/5 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ, 1 λάθος σε 36 λεπτά), Λόπεζ 17 (4/12 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χόλιντεϊ 6 (2/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάρτερ 5 (1), Άλεν 12 (2/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Νουόρα 6 (2), Ιμπάκα, Πόρτις 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χιλ 4, Μάθιους 8 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά των Φιλαντέλφια Σέβεντι Σίξερς: 31/59 δίποντα, 5/24 τρίποντα, 11/13 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 21/42 δίποντα, 13/42 τρίποντα, 9/14 βολές, 48 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη, 16 φάουλ