Ούτε στο Παραλίμνι επετεύχθη το πολυπόθητο restart για την Ανόρθωση. Η «κυρία», μολονότι ήταν κατά πολύ καλύτερη από την ΕΝΠ, έμεινε στο ισόπαλο 1-1 στο «Τάσος Μάρκου», αποτέλεσμα το οποίο ικανοποιεί αποκλειστικά και μόνο τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Αμμοχώστου έμεινε χωρίς νίκη για τέταρτο ματς στη σειρά, πληρώνοντας το γεγονός ότι δεν εκμεταλλεύτηκε τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΕΝΠ αμυνόταν για να κρατήσει το «Χ» και τα κατάφερε, παίρνοντας ένα βαθμό που θα την βοηθήσει στη συνέχεια. Οι γηπεδούχοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Ντρέκσα στο 27’, με τον Μπαϊσίνιο να ισοφαρίζει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Η Ανόρθωση σκόραρε στο 48’ με τον Νινγκά, αλλά το γκολ ορθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Χαρογιάν στο ξεκίνημα της φάσης.

ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Ντρέκσα, Κωνσταντίνου, Κοτσώνης (88′ Κορσία), Μαυρουδής (77′ Κατσιάρης), Λουσέρο, Μέιρα (58′ Γεβρέμοβιτς), Ντιαβαρά (88′ Βούκσεβιτς), Ρουσιάς (77′ Βουτσένοβιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Κορσία, Γεβρέμοβιτς, Κολωνιάς, Κατσιάρης, Βουτσένοβιτς, Λέβι, Γαβριήλ, Βούκσεβιτς, Λαμί.
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Κίκο, Αντωνίου, Αρτυματάς (68′ Πάντσεον), Σαμπό, Ιωάννου (82′ Χριστοδουλόπουλος), Κορέια (76′ Ράντονιτς), Νινγκά, Γουαρίς.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Χριστοδουλόπουλος, Φερέιρα, Παρούτης, Πάντσεον, Κορρέα.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοτσώνης (3η), Μαυρουδής, Γεβρέμοβιτς, Κωνσταντίνου / Αρτυματάς, Νινγκά, Χαρογιάν, Χριστοδουλόπουλος
ΣΚΟΡΕΡ: Ντρέκσα (27′) / Μπαϊσίνιο (45+1′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ Σουτ από τον Γουαρίς εκτός περιοχής, η μπάλα κοντράρει όμως ο Κόστιτς καταφέρνει να διώξει.
4’ Κίτρινη κάρτα στον Αρτυματά για φάουλ στον Λουσέρο.
6’ Νέα κίτρινη κάρτα, στον Νινγκά για απρόσεκτο παίξιμο με το χέρι βρίσκοντας στο πρόσωπο τον Κοτσώνη.
12’ Σουτ από τον Αντωνίου, ο Νινγκά μόνος στην περιοχή δεν έπιασε καλά την μπάλα κι έχασε την ευκαιρία!
27’ 1-0 Η ΕΝΠ! Ο Ντρέκσα με κεφαλιά μετά από κόρνερ ανοίγει το σκορ!
35΄Δυνατό σουτ του Γουαρίς, έξω.
42’ Δυνατό σουτ από τον Σαμπό, έδιωξε σε κόρνερ ο Κόστιτς!
45’ Κίτρινη στον Κοτσώνη για φάουλ στον Γουαρίς. Συμπληρώνει τρεις και θα χάσει ένα από τα επόμενα δύο παιχνίδια της ΕΝΠ.
45+1’ 1-1 Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από κόρνερ του Κορέια, ο Μπαϊσίνιο με κεφαλιά στέλνει το ματς στα ίσα!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 1-7 (1-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-9
ΚΑΤΟΧΗ: 40-60%

48’ Γύρισμα από τον Κορέια, ο Νινγκά με πλασέ στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Το γκολ ακυρώνεται μέσω VAR καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Χαρογιάν στο ξεκίνημα της φάσης!
54’ Κίτρινη στον Μαυρουδή για φάουλ στον Αρτυματά.
55’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Πλασέ του Νινγκά από εξαιρετική θέση στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα, κόρνερ!
56’ Κεφαλιά από τον Νινγκά, απέκρουσε εύκολα ο Κόστιτς.
58’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Γεβρέμοβιτς αντί του Μέιρα.
61’ Σέντρα του Νινγκά, ο Ιωάννου μπήκε στην πορεία της μπάλας αλλά έστειλε την μπάλα έξω.
62’ Σουτ του Γεβρέμοβιτς, πολύ άστοχο. Πρώτη τελική για την ΕΝΠ στο β’ ημίχρονο.
64’ Πέσιμο του Κωνσταντίνου στην περιοχή, «παίζεται» από τον ρεφ.
66’ Στο έδαφος ο Γουαρίς μετά από σύγκρουση με τον Κόστιτς, ο οποίος βρήκε πρώτα την μπάλα, δεν υπάρχει κάτι.
68’ Πρώτη αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Πάντσεον αντί του Αρτυματά.
70’ Κίτρινη στον Γεβρέμοβιτς για φάουλ στον Αντωνίου.
74’ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Κεφαλιά από τον Μιχάλη Ιωάννου, μεγάλη επέμβαση από τον Κόστιτς και στη συνέχεια ο Ντρέκσα έδιωξε σε κόρνερ!
76’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ράντονιτς αντί του Κορέια.
77’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Κατσιάρης και Βουτσένοβιτς αντί Μαυρουδή και Ρουσιά.
78’ Σουτ από τον Μιχάλη Ιωάννου, έξω.
79’ Νέα τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Νινγκά, ο οποίος εντός περιοχής πλασάρει έξω!
79’ Κίτρινη στον Κωνσταντίνου για διαμαρτυρία.
82’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοδουλόπουλος αντί του Μιχάλη Ιωάννου.
82’ Σουτ από τον Χριστοδουλόπουλο στο ύψος της περιοχής, μόλις έξω!
87’ Κίτρινη στον Χαρογιάν για φάουλ στον Γεβρέμοβιτς.
88’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Βούκσεβιτς και Κορσία αντί Ντιαβαρά και Κοτσώνη.
** Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+5’ Κίτρινη στον Χριστοδουλόπουλο γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του στο πρόσωπο του αντιπάλου.
90+6’ Ευκαιρία για την ΕΝΠ! Ο Κατσιάρης έκανε το πλασέ, απέκρουσε ο Λόρια!