Τεράστιο «διπλό» για την Ομόνοια στην Αυστρία και την πόλη Ried In Innkreis. Η νέα version των «πρασίνων» άρεσε στην πρεμιέρα της στη φετινή χρονιά  κερδίζοντας στον πρώτο αγώνα την McDonalds Ried In Ιnnkreis με 3-1 σετ σε 100 ‘ και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των «16».
Oι παίκτες του Σάββα Σάββα με κορυφαίους τους Nικόλα Ελευθερίου με 22 πόντους που «σμπαράλιασε» την άμυνα των Αυστριακών και τον νεοφερμένο Βραζιλιάνο ακραίο Quiherme με 20 ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς. Πλέον η προσοχή στρέφεται στον αγώνα της Πέμπτης 13 Οκτωβρίου 2022 πάλι στην πόλη Ried In Innkreis και την αίθουσα UVC Raiffeisen Volleydome όπου το «τριφύλλι» θα επιδιώξει να «κλειδώσει» την πρόκριση με δεύτερη νίκη. Η Ομόνοια βολεύεται με οποιαδήποτε νίκη ή ήττα με δυο σετ για να μην χρειαστεί να δώσει «χρυσό» σετ.
Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ομόνοια αφού στο πρώτο σετ η ομάδα του Σάββα Σάββα έλεγξε πλήρως τον ρυθμό και αφού προηγήθηκε 21-17 επικράτησε της McDonalds In Innkreis με 25-19 σε 24’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.
Την ευκαιρία να «καθαρίσει» έχασαν οι νταμπλούχοι μας στο δεύτερο σετ. Η ομάδα του Σάββα Σάββα προηγήθηκε 18-21 και 22-23, αλλά δεν άντεξε στην πίεση των Αυστριακών που πήραν το σετ με 26-24 σε 29’ ισοφαρίζοντας σε 1-1 το σκορ. Από τους «πράσινους» ο Νικόλας Ελευθερίου ήταν η «αιχμή του δόρατος» με 11 πόντους και τον ακολούθησε ο Βραζιλιάνος ακραίος Quiherme με 08.
Στο τρίτο σετ η Ομόνοια είχε το πάνω χέρι όταν προηγήθηκε 15-13 και διατήρησε το προβάδισμά της 21-20 σε κρίσιμο σημείο του σετ.  Οι «πράσινοι»  κέρδισαν με 25-22 σε 25’ και προηγήθηκαν εκ νέου αυτή τη φορά με 2-1 σετ. Οι Ελευθερίου και Quiherme «τραβούσαν το κουπί» με 16 και 14 πόντους αντιστοίχως.
Η Ομόνοια έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ στο τέταρτο σετ και ξέφυγε 21-14 δείχνοντας ότι δεν είχε σκοπό να ρισκάρει τον αγώνα.  Η Ομόνοια επικράτησε με 25-14 και 22΄και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.
ΜcDonalds RIED IN INNKREIS (D. KEFER): Auffray 4, Sorra 1, Bozek 7, Rutecki 17, Murzl, Etlinger 13, – Λίμπερο: Οchaya – Αλλαγές: Βreit 1, Berger 7,Wojakow.
ΟΜΟΝΟΙΑ (Σ. ΣΑΒΒΑ): Ελευθερίου 22, Μαυρομμάτης 3, Rob 9, Αλεξίου 7, Quiherme 20,Felicio 6 – Λίμπερο: Πάππας – Αλλαγές:
Toν αγώνα σφύριξαν οι Jennifer Hesse και Antonella Verascina.