Με δύο γκολ του πρώτου της σκόρερ, Ζάιρο (έφτασε τα 6), κι ένα του Αμπντουραχίμι στις καθυστερήσεις (το πρώτο του με τη νέα του ομάδα) η Πάφος FC επικράτησε της ΕΝΠ στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 3-0, συνεχίζει την αήττητη πορεία της στο πρωτάθλημα κι ανέβηκε μάλιστα στην κορυφή της βαθμολογίας!
Για άλλη μία φορά ο συνήθης ύποπτος έδωσε τις λύσεις στην ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ. Με δύο γκολ στην αρχή και προς το τέλος του αγώνα (στο 9’ και στο 89’), ο Ζάιρο ήταν αυτός που υπέγραψε τη νίκη για τους γηπεδούχους, που έφτασαν δίκαια στην επικράτηση αφού ήταν πολύ καλύτεροι από την ΕΝΠ, η οποία δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στο ρυθμό της παφιακής ομάδας και τον Αμπντουραχίμι να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων…

ΠΑΦΟΣ FC: Αντός, Κβίντα, Μπάιριτς, Κανέ, Ικόκο, Ντράγκομιρ (84′ Χότσκο), Zoυνίνιο, Τάνκοβιτς (90+3′ Αλ Γκαντιούι), Βαλακάρι (78′ Αμπντουραχίμι), Σεμέδο, Ζάιρο (90+3′ Χέσταντ).
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Χαραμπάντζε, Χότσκο, Αλ Γκαντιουί, Δημητρίου, Αμπντουραχίμι, Χέσταντ, Μιχαήλ, Ναμέ, Πελάτζιο.
ΕΝΠ: Κόστιτς, Χριστοφή, Ντα Σίλβα, Εχμάν, Λουσέρο, Ντιαβαρά (70′ Κατσιάρης), Κωνσταντίνου (61′ Μέιρα), Βουτσένοβιτς (61′ Ρουσιάς), Κοτσώνης, Μαυρουδής (70′ Γεβρέμοβιτς), Λαμί (88′ Γαβριήλ).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Ρουσιάς, Μέιρα, Γεβρέμοβιτς, Κολωνίας, Κατσιάρης, Ντρέξα, Λέβι, Γαβριήλ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωνσταντίνου, Κοτσώνης, Λουσέρο
ΣΚΟΡΕΡ: Ζάιρο (9′, 89′), Αμπντουραχίμι (90+2′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
9’ 1-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Ο Σεμέδο έστρωσε στον Ζάιρο ο οποίος με πλασέ στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
13’ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Κόστιτς κατάφερε με δυσκολία να διώξει μετά από κεφαλιά συμπαίκτη του προς την εστία του!
14’ Κίτρινη στον Κωνσταντίνου για φάουλ στον Ζουνίνιο.
15’ Εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, απέκρουσε ο Κόστιτς.
31’ Κίτρινη στον Κοτσώνη για φάουλ στον Σεμέδο.
36’ Γύρισμα του Βαλακάρι στην περιοχή, ο Ζάιρο δεν έκανε καλό πλασέ και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC!
45’ Πρώτη ευκαιρία για την ΕΝΠ! Σουτ από τον Βουτσένοβιτς εντός περιοχής, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Αντός!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-3 (2-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-1
ΚΑΤΟΧΗ: 58-42%
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Πάφος FC στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κυρίως στο πρώτο 20λεπτο όταν μπήκε πολύ δυναμικά και κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ζάιρο στο 9’. Η ΕΝΠ ήταν ακίνδυνη επιθετικά αφού έφτιαξε την μοναδική της φάση στο 45’ με τον Βουτσένοβιτς.
59’ Πρώτη καλή φάση στο δεύτερο ημίχρονο για τη Δόξα. Ο Τάνκοβιτς γύρισε στην περιοχή, ο Σεμέδο έκανε το πλασέ αλλά ο Κόστιτς κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο.
61’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Ρουσιάς και Μέιρα αντί των Βουτσένοβιτς και Κωνσταντίνου.
62’ Σουτ από τον Μαυρουδή, εύκολα απέκρουσε ο Αντός.
64’ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC! Μόνος ο Σεμέδο απέναντι από τον Κόστιτς, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα έξω!
70’ Αλλαγές για την ΕΝΠ. Γεβρέμοβιτς και Κατσιάρης αντί Ντιαβαρά και Μαυρουδή.
75’ Κεφαλιά από τον Ζάιρο μετά από κόρνερ, έξω.
78’ Πρώτη αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Αμπντουραχίμι στη θέση του Βαλακάρι.
80’ Γύρισμα του Ικόκο στην περιοχή, δεν πρόλαβε ο Σεμέδο! Καλή φάση για τους γηπεδούχους!
81’ Κίτρινη για τον Λουσέρο.
84’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Χότσκο αντί Ντράγκομιρ.
85’ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Πάλι μόνος ο Σεμέδο, έκανε το σουτ αλλά έδιωξε σε κόρνερ ο Κόστιτς!
88’ Αλλαγή για την ΕΝΠ. Ο Γαβριήλ στη θέση του Λαμί.
89’ 2-0 ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΦΟΣ FC! Πάλι ο Ζάιρο, με κεφαλιά εντός μικρής περιοχής!
90+2’ 3-0 Η ΠΑΦΟΣ FC! Με πλασέ του Αμπντουραχίμι!
90+3’ Αλλαγές για την Πάφος FC. Χέσταντ και Αλ Γκαντιούι αντί Τάνκοβιτς και Ζάιρο.