Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα της 2ης τεχνικής σχολής Λεμεσού, η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Ένωση, στο παιχνίδι για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Basket League 2022-2023.
Η Ανόρθωση, πήρε τη νίκη με σκορ 65-64, κάνοντας έτσι ξεκίνημα με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα
. Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Μουόσα που σημείωσε 20 πόντους, ενώ είχε 19 ριμπάουντ και σκόραρε και τρία τρίποντα.
Στην αρχή η Ανόρθωση προηγήθηκε με 5-2, αλλά η Ένωση με σερί 10-0, προσπέρασε με 5-12. Στη συνέχεια η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 17-9 και με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, ήταν μπροστά με 13-23.
Στην αρχή της 2ης περιόδου, η διαφορά ανέβηκε στους 12 για την Ένωση (13-25), ενώ πρόβλημα για την Ανόρθωση, ήταν τα τρία φάουλ που χρεώθηκε από το 15`, ο Μπράτλεϊ. Η διαφορά παρέμενε σε σταθερά επίπεδα, γύρω από το +10, πάντα για την Ένωση, που ωστόσο είδε τον Αλόκ να χρεώνεται με 3ο φάουλ.
Στα τελικά στάδια του ημιχρόνου, η Ανόρθωση μείωσε σε 30-34, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.
Στα έξι πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, η Ένωση κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά η Ανόρθωση παρέμενε σε θέση βολής. Η γηπεδούχος προηγήθηκε με 43-42 στο 27` και ήταν το πρώτο της προσπέρασμα μετά το αρχικό 5-2. Στο 30`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 48-44. Η Ανόρθωση απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων στο 34` (58-51), αλλά στο 36` η Ένωση προσπέρασε με 58-59.
Στο 37’ η γηπεδούχος προηγήθηκε με 63-59. Δραματικό το φινάλε, με εκατέρωθεν άστοχες επιθέσεις με την Ανόρθωση να φθάνει τελικά στη νίκη με 65-64, ύστερα από μια συναρπαστική αναμέτρηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-23, 30-34, 48-44, 65-64

Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Γουέιτ 4, Γουέσον 15 (2) Μουόσα 20 (3), Μαυρομμάτης 7, Μπράτλεϊ 17 (2), Ασωνίτης, Ελευθερίου 2, Κωνσταντίνου, Τομπάζος

ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Χαραλάμπους 3 (1), Αλόκ 11, Κουκ 8, Χουγκς 9 (1), Σολομού 5, Ζαντής, Μακίσικ 16 (3), Πυρίλλης 4, Κωνσταντίνου 8 (2).