Σ’ ένα ματς με δραματικό φινάλε στο «Αμμόχωστος», η Νέα Σαλαμίνα επικράτησε με 1-0 της Δόξας χάρις σε γκολ του Ντορεγκαράι στο 90+4’, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής! Αμφότερες είχαν τις ευκαιρίες τους για γκολ, όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πανηγυρίσουν μια τεράστια νίκη.
Η μεγαλύτερη για την ομάδα της Κατωκοπιάς ήρθε στο 11’. Εκεί ο Σαντίκ που βγήκε απέναντι από τον Μελισσά, σε πρώτο χρόνο δεν βρήκε την μπάλα, ξεγέλασε και τον Ελλαδίτη κήπερ, αλλά το πλασέ του ήταν παράλληλο από την εστία και έδιωξαν οι αμυντικοί των ερυθρολεύκων. Ο Κάρκγμπο στο 90+2’ έκανε το πλασέ αλλά έδιωξε εκ νέου η άμυνα της ομάδας του Σάββα Πουρσαϊτίδη.
Για τους γηπεδούχους, ήρθε  στο 38’ με τον Σισκόφσκι να διώχνει σωτήρια με το αριστερό πόδι το πλασέ του Κλίμοβιτς.
Στο 54’ ο Σόπτσικ σκόραρε, όμως το γκολ του δεν μέτρησε διότι σύμφωνα με το VAR υπήρξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.
Και ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία, ο Ντορεγκαράι είχε διαφορετική άποψη και με κεφαλιά στον 90+4’ έγραψε το τελικό 1-0 δίνοντας μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα που έφτασε τους 10 βαθμούς. Στους 7 παρέμεινε η Δόξα.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς, Οφόρι, Μάντζεκ, Καρλίτος (78′ Μιγκελίτο), Κλίμοβιτς (46′ Φελίπε), Κουμουρής (87′ Φράγκος), Μποτεάκ (73′ Τσίκο), Φλοριάν (78′ Ντορεγκαράι).
Στον πάγκο: Κίσσας, Ντάτκοβιτς, Σταλόνε, Νικολάου, Λέουκο, Μαργκάσα, Φιακάς.

ΔΟΞΑ (Τσέου): Σισκόφσκι, Μπένι (78′ Ιωσηφίδης), Κέρλα, Ίλιτς, Σαντίκ, Ασαμόα (65′ Τιτζιανί), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης (88′ Σιαθάς), Βαγιέχο, Στυλιανού, Σόπτσικ (87′ Κάργκμπο).
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Μεσέν, Ρονταλέγκα, Αμπντουλαχί, Παυλίδης, Φασουλιώτης, Τραϊτσέφσκι, Μέσκα.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντορεγκαράι (90+4′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φλοριάν, Μποτεάκ / Κέρλα, Στυλιανού, Κοβάσεβιτς (3η).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
10′ Χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το ματς. Καμία φάση και αργός ρυθμός.
11 Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα με τον Σαντίκ. Σε πρώτο χρόνο δεν βρήκε την μπάλα, που πέρασε από τον Μελισσά, ενώ σε δεύτερο χρόνο το πλασέ του ήταν εντελώς άστοχο.
29′ Νέα τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες της Δόξας άλλαξαν ωραία την μπάλα, ο Σόπτσικ έδωσε στον Μπένι ο οποίος έκανε το πλασέ που έφυγε λίγο έξω.
38′ O Σισκόφσκι σώζει σωτήρια με το αριστερό πόδι, το πλασέ του Κλίμοβιτς.
42′ Σουτ του Κουμουρή, άστοχο.
45′ Ένα λεπτό επιπλέον χρόνος.

ΣΧΟΛΙΟ: Αν και ξεκίνησε νωθρά το ματς, μετά το 10λεπτο υπήρξαν καλές φάσεις για γκολ. Η Δόξα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, ενώ μετά το 30′ ανέβηκε και η Νέα Σαλαμίνα χάνοντας, αμφότερες ευκαιρίες, χωρίς όμως να πετύχουν κάποιο γκολ.

Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Φελίπε μέσα, Κλίμοβιτς έξω.
49′ Ο Καρλίτος δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.
53′ Φαλτσαριστό σουτ του Μποτεάκ, μπλοκάρει ο Σισκόφσκι.
54′ Ακυρωθέν γκολ για τη Δόξα. Ο Μπένι έδωσε στον Σόπτσικ ο οποίος έκανε το πλασέ σε πρώτο χρόνο, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε εκ νέου μπροστά του και την έστειλε στον ουρανό των δικτύων του Μελισσά, όμως μετά από έλεγχο του VAR η φάση ήταν ως μη γενόμενη καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

58′ Κίτρινη στον Κέρλα.
60′ Κίτρινη στον Φλοριάν.
64′ Ο Φελίπε έκανε το σουτ, η μπάλα πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Σισκόφσκι.
65′ Τιτζιανί στη θέση του Ασαμόα.
69′ Kίτρινη στον Μποτεάκ.
71′ Ο Κέρλα έκανε το σουτ, ο Μελισσάς ήταν σε ετοιμότητα.
73′ Ο Τσίκο Μπάζα αντικαθιστά τον Μποτεάκ.
75′ Κίτρινη στον Στυλιανού.
78′ Ιωσηφίδης στη θέση του Μπένι.
78′ Μιγκελίτο και Ντορεγκαράι εντός, Καρλίτος και Φλοριάν εκτός.
80′ Συρτό παράλληλο γύρισμα του Ίλιτς, δεν βρέθηκε κανείς να μπει στην πορεία της μπάλας που πέρασε έξω.
82′ Κεφαλιά του Σαντίκ, μαζεύει ο Μελισσάς.
87′ Ο Φράγκος αντικαθιστά τον Κουμουρή.
87′ Κάργκμπο αντί Σόπτσικ.
88′ Ο Καραμανώλης αφήνει τη θέση του στον Σιαθά.
90′ Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.