Η Ρεάλ πήρε την εκτός έδρας νίκη στη… Μαδρίτη με αντίπαλο τη Χετάφε και το 1-0 στο “Αλφόνσο Πέρεθ” για την 8η αγωνιστική της La Liga, μία εβδομάδα πριν από το clásico.
Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προερχόταν από την γκέλα στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” με αντίπαλο την Οσασούνα που την άφησε ισόβαθμη με την Μπαρτσελόνα στην κορυφή και χρειαζόταν τους βαθμούς για να διατηρηθεί στην 1η θέση.
Το γκολ του Έντερ Μιλιτάο στο 3ο λεπτό συνδυάστηκε με την 100ή συμμετοχή του με τους “μερένγκες“. Ο Βινίσιους βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά και εκτός από ασταμάτητες ντρίμπλες έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κι αυτός στο 1ο ημίχρονο, όμως το γκολ δεν μέτρησε επειδή είχε βγει η μπάλα εκτός γηπέδου νωρίτερα.
Οι γηπεδούχοι απείλησαν ελάχιστα την εστία του Αντρέι Λούνιν, με το παιχνίδι να παραμένει μονόλογος της Ρεάλ. Ο Ροντρίγκο σκόραρε κι αυτός στο 2ο ημίχρονο αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ και εν τέλει το 1-0 παρέμεινε ως τελικό αποτέλεσμα, αδικώντας την απόδοση των φιλοξενουμένων.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Οσασούνα – Βαλένθια 0-2 (28′ Κλάιφερτ, 54′ Ντιακαμπί)
  • Αλμερία – Ράγιο Βαγεκάνο 3-1 (8′ Ρομπερτόνε, 17′ Μπάμπιτς, 39′ Τουρέ / 81′ Κατένα)
  • Ατλέτικο – Ζιρόνα 2-1 (5′, 48′ Κορέα / 66′ Ρικέλμε)
  • Σεβίλλη – Αθλέτικ 1-1 (4′ Τόρες / 73′ Βέσγα)
  • Χετάφε – Ρεάλ 0-1 (3′ Μιλιτάο)
  • 09/10 15:00 Βαγιαδολίδ – Μπέτις
  • 09/10 17:15 Κάντιθ – Εσπανιόλ
  • 09/10 19:30 Ρεάλ Σοσιεδάδ – Βιγιαρεάλ
  • 09/10 22:00 Μπαρτσελόνα – Θέλτα
  • 10/10 22:00 Έλτσε – Μαγιόρκα