Ισόπαλο με 1-1 έληξε το πρώτο χρονικά σημερινό (02/10) ματς της 8ης αγωνιστικής στην Bundesliga, ανάμεσα σε Χέρτα Βερολίνου και Χόφενχαϊμ.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λπετο και πήραν το προβάδισμα με το… συνήθη ύποπτο Κράμαριτς, ο οποίος με το δεύτερο γκολ του στα τρία τελευταία παιχνίδια, έκανε το 0-1 πριν το ημίωρο!
Ωστόσο, οι «πρωτευουσιάνοι» κατάφεραν να απαντήσουν σχετικά άμεσα, χάρη στην ωραία προσπάθεια του Λουκεμπάκιο με το αριστερό.
Παράλληλα, η Χόφενχαϊμ είχε και δοκάρι, με τον Κράμαριτς στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κεμπφ έβαλε σωτήρια το τάκλιν στο σουτ του Πρέμελ…
Στην επανάληψη, η Χέρτα βελτιώθηκε, κατέγραψε τρεις καλές στιγμές, με τους Εγιούκε στο 48’, Λουκεμπάκιο στο 56’ και Κανγκά στο 63ο λεπτό, αλλά απέτυχε να κάνει το 2-1.
Μάλιστα, θα μπορούσε αντί αυτού να βρεθεί και πίσω στο σκορ, καθώς η ομάδα του Κράιχγκαου απείλησε στο 75΄με το σουτ του Μπάουμγκαρτνερ.
Ενώ σκόραρε κιόλας, με τον Σκοβ τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη, αλλά το τέρμα δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ του Μπρουν Λάρσεν στο ξεκίνημα της φάσης.
Έτσι, οι μεν γηπεδούχοι έμειναν αήττητοι για τέταρτο σερί ματς, αλλά και ισάριθμο χωρίς εντός έδρας νίκη, με την Χόφενχαϊμ να είναι και αυτή αήττητη εδώ και τρεις πλέον αγωνιστικές.