Δεν ανέδειξε νικητή το μεγάλο ντέρμπι κορυφής στο Τσίρειο.
Απόλλων και Πάφος FC εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 και συνεχίζουν μαζί χέρι-χέρι να οδηγούν την κούρσα, με την διαφορά ότι οι υπόλοιποι… τους πλησιάζουν και θα έχουν την ευκαιρία να τους ξεπεράσουν.
Οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Μπεργκ να ανοίγει το σκορ στο 38ο λεπτό με ποιον άλλο, τον Ζάιρο.
Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά, έχασε κάποιες ευκαιρίες, ενώ με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και απείλησαν με την σειρά τους.
Εκεί όμως ήρθε η ισοφάριση για να τους… σπάσει τον ρυθμό. Ο Βα στο 66’΄έφερε το ματς στα ίσα, ένα σκορ το οποίο παρέμεινε μέχρι και το φινάλε.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Ντ. Καταλά): Δημητρίου, Μαυρίας (67′ Σαχάρ), Βουκασίν, Ρομπέρζ, Χαμάς, Κολ, Ρέθιο (67′ Καμπράλ), Βα, Πινακάς (46′ Χέντι), Γιόστεν (59′ Ζράντι), Πίττας
Στον πάγκο: Λοίζου, Πεισότο, Αρτυματάς, Σπόλιαριτς, Χάμπος,  Ποντικός,

ΠΑΦΟΣ FC (X.Μπέργκ): Αντός, Κβίντα, Σεμέδο, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Βαλακάρι (90′ Ναμέ), Ντράκομιρ, Μπάιριτς
Στον πάγκο: Ολαθάμπαλ, Παλάσιος, Χαραμπάτζε,  Αλ Καντίουι, Δημητρίου, Χέσταντ, Mεσάρτ, Μιχαήλ, Ναμέ, Πελάζιο.

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
4′
Πρώτη τελική στο παιχνίδι. Το μακρινό σουτ του Πινακά έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Περίπου 6 χιλιάδες φίλοι των δύο ομάδων βρίσκονται στις κερκίδες του Τσιρείου.
6′
Ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και δείχνει να πατά καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.
10′ Ανέβηκε η Πάφος FC.
14′ Χωρίς φάσεις ακόμα μπροστά από τις δύο εστίες.
21′ Ζήτησε πέναλτι η Πάφος FC σε πέσιμο του Σεμέδο στην περιοχή αλλά ο διαιτητής ήταν κοντά και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
31′ Ωραία κίνηση και γύρισμα του Βαλακάρι, σταμάτησε την μπάλα ο Μαυρίας προτού αυτή φτάσει στον Ζάιρο που ήταν έτοιμος να σκοράρει.
33′ Καλό σουτ του Γιόστεν πάνω από τα δοκάρια.
35′ Απειλεί η Πάφος FC. Ωραία κίνηση του Ικόκο και σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ έξω.
38′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Πάφος FC. Μαγική μπαλιά του Βαλακάρι στον Ζάιρο, ο Βραζιλιάνος κατέβασε ωραία και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
41′
Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ζάιρο ήταν έτοιμος να σκοράρει και τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Κολ.
Τέλος α’ ημιχρόνου.
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:
Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Χέντι στην θέση του Πινακά.
47΄Απειλεί ο Απόλλωνας! Γύρισμα στην περιοχή του Βα, η μπάλα απομακρύνεται λανθασμένα και φτάνει στον Μαυρία ο οποίος κάνει το πλασέ αλλά δεν βρίσκει στόχο.
52′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ωραία ενέργεια του Βα, βρήκε τον Πίττα ο οποίο εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως δεν βρήκε εστία.
58΄Κεφαλιά του Ζάιρο έπειτα από σέντρα του Ντράγκομιρ, πάνω από τα δοκάρια.
62΄Απειλεί η Πάφος. Ο Ζουνίνιο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά δεν πρόλαβε ο Ζάιρο να βάλει τη προβολή.
63΄Τεράστια ευκαιρία για Πάφο. Ο Ζάιρο εντός περιοχής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
66′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Απόλλωνας με τον Βα.
75΄
Ευκαιρία για την Πάφο! Ο Νρτάγκομιρ εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως η μπάλα δεν πέρασε από τα σώματα.
87΄Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Γύρισμα του Χαμάς, ο Σαχάρ το πρώτο σουτ η μπάλα κοντράρει, ο Πίττας το δεύτερο έξω.