Αποκλείστηκε η ΑΕΚ από τη συνέχεια του FIBA Europe Cup, χάνοντας με 76-60  από τη βελγική Αντβέρπ, η οποία μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και κατάφερε να πάρει στο τέλος το ροζ φύλλο και την πρόκριση.
Η Αντβέρπ πέτυχε τα πρώτα καλάθια στον αγώνα και πέτυχε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στην πρώτη περίοδο είχε διαφορά οκτώ πόντων (9-17), ανοίγοντας τις αποστάσεις μέχρι το 13′ με σερί επτά πόντων στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, το οποίο σταμάτησε με το λέι απ του Χίλιαρντ (11-24). Η περίοδος έκλεισε με καλάθι του Τάιους για να πέσει η διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων (24-33).
Το σκορ κινήθηκε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους Βέλγους να καταφέρνουν να μεγαλώσουν τη διαφορά κατά τρεις πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (40-52) και με ακόμα τέσσερις μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού (60-79).
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:  9-17, 24-33, 40-52, 60-76
Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Χριστοδούλου 15 (1), Γεωργίου, Μαντοβάνη 3, Στυλιανού, Τάιους 6, Γκρεσμάν 17, Χίλιαρντ 4, Χαντ, Κορωνίδης, Μανωλόπουλος, Παντελή 12 (2), Σιζόπουλος 3 (1)
Αntwerp (Ivica Skelin): Ridder 9 (1), Goodin 8 (2), Hamm Jr 8 (1), Smout, Woodson 12 (2), Despalier 3 (1), Mwema 5 (1), Rogiers 10, Upshaw 11, Watson Jr 10