Με δυο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια… αποχαιρέτησε τη δεύτερη κατά σειρά χρονιά, παρουσία του στο διεθνές τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», που διεξάγεται στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία”.
Στο ντέρμπι των ερυθρολεύκων, οι Πειραιώτες νίκησαν εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου με σκορ 94-55.
Αυτό, μια μέρα, μετά τη νίκη τους επί της Ισραηλινής Χάποελ Χολόν.
Ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος τις πιο πολλές λύσεις που διαθέτει, σε σχέση με τον αντίπαλο του, έδειξε από την αρχή, ποιος θα ήταν… αφεντικό στο παιχνίδι, μιας και μετά το αρχικό 11-0, στο 10` προηγήθηκε με 24-13 και στο ημίχρονο, με 47-37.
Στην 3η περίοδο, οι μετέπειτα νικητές, ανέβασαν και άλλο τις στροφές τους και με το Βεζέγκοφ, να έχει τον πρώτο λόγο στο εκτελεστικό κομμάτι, ανέβασαν τη διαφορά και στο +26 (74-48), πριν το 74-49 που ήταν το σκορ στο 30`. Όσο για την 4η περίοδο, η διαφορά πλησίασε στους 40 πόντους και έτσι, ο Ολυμπιακός έφθασε σε μιαν εύκολη νίκη με τελικό σκορ 94-55.
Επί μέρους σκορ ανά 10λεπτο: 24-13, 23-24, 27-12, 20-6.
Διακύμανση ανά 10λεπτο: 24-13, 47-37, 74-49, 94-55.
Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Γουόλκαπ 4, Κάναν 5 (1), Φαλ 9, Βεζέγκοφ 19 (1), Παπανικολάου 11 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 15 (3), Παππάς, Μπολομπόι 12, Πίτερς 11 (3), Μπλακ 3, Μακίσικ 5 (1).
Ερυθρός Αστέρας (Β. Γιοβάνοβιτς): Άνταμς 4 (1), Λάζιτς 4, Ντόμπριτς 4, Κούζμιτς, Μπεντίλ 8, Χόλαντ 3 (1), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 12, Μαρτίν 2, Ιβάνοβιτς 9 (1), Ίλιτς, Μάρκοβιτς 5 (1).