Με τον Τιμούρ Κεστπάγια για πρώτη φορά στον πάγκο η Εθνική μας ομάδα πανηγύρισε ξανά νίκη μετά από έξι ολόκληρους μήνες και παραμένει ζωντανή στην μάχη για αποφυγή των μπαράζ του υποβιβασμού στο Nations League.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πανηγύρισε μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Ελλάδας που μέχρι και το ματς της «Αρένας» ήταν αλάνθαστη και χωρίς να δεχθεί γκολ.
Αυτός που έμελλε να βάλει τέρμα σε αυτό το σερί ήταν ο Μαρίνος Τζιωνής ο οποίος με το φκολ του στο 17ο λεπτό χάρισε τη νίκη στην Κύπρο η οποία πάει στο Κόσοβό την Τρίτη για να πάρει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα πάρει η Βόρειος Ιρλανδία κόντρα στην Ελλάδα.

ΚΥΠΡΟΣ (Τ.Κετσπάγια): Παναγή, Ιωάννου (75′ Αντωνιάδης), Κατελάρης, Κυριάκου, Σωτηρίου (75′ Κακουλλής), Ρομπέρζ, Λοίζου (57′ Χαραλάμπους), Αρτυματάς, Ανδρέου, Κάστανος (75′ Γκόγκιτς), Τζιωνής (65′ Τζιωνής)
Στον πάγκο: Δημητρίου, Τούμπας,Εφραίμ, Χριστοφή,  Παναγιώτου, Παπουλής, Κορρέα

ΕΛΛΑΔΑ (Γκ. Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Κουρμπέλης (77′ Αλεξανδρόπουλος), Σιώπης (46′ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (57′ Ιωαννίδης), Πέλκας (77′ Χατζηγιοβάνης), Δουβίκας (46′ Φούντας), Μασούρας
Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μπάρκας, Κυριακόπουλος,  Ρότα, Παπανικολάου, Γούτας, Κουλιεράκης,

ΓΚΟΛ: 17′ Τζιωνής
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιώπης, Φούντας
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 4.548

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλεξέι Κουλμπάκοφ (Λευκορωσία)
Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Ντιμίτρι Ζίουκ (Λευκορωσία)
Β’ ΒΟΗΘΟΣ: Όλεγκ Μασλιάγκο (Λευκορωσία)
4ΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ντμίτρι Ντμιτριέου (Λευκορωσία)

—————————————————————————-

Περίπου 5.500 φίλαθλοι βρίσκονται στις κερκίδες.
Το βίντεο με την ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου.

4′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Από πολύ κοντά ο Δουβίκας με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
8′ Κίτρινη κάρτα στον Σιώπη για δυνατό φάουλ στον Νικόλα Ιωάννου.
12′ Απειλεί η Ελλάδα. Ο Κουρμπέλης άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Μπακασέτα, ο μέσος της Τράμπζονσπορ έκανε το γύρισμα για να αποκρούσει ο Παναγή σε κόρνερ.
16′ Καλό σουτ του Μπακασέτα έξω.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Πιέρος έδωσε έτοιμο γκολ στον Λοίζου ο οποίος έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.

17′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Κύπρος. Ο Κάστανος έδωσε απίστευτη ασιστ στον Τζιωνή ο οποίος έφυγε πίσω από την άμυνα της Ελλάδας και με υποδειγματικό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου.

20′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Από κοντά ο Πέλκας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή.
24′ Τεράστια ευκαιρία για την Κύπρο. Ο Κάστανος έβγαλε μόνο τον Πιέρο ο οποίος έκανε το πλασέ για να αποκρούσει ο Βλαχοδήμος σε κόρνερ.
41′ Διαχειρίζεται πολύ καλά το υπέρ της σκορ η Εθνική μας ομάδα.
Τέλος α’ ημιχρόνου
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου:

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Διπλή αλλαγή για την Ελλάδα. Μέσα Φούντας και Μπουχαλάκης, έξω Δουβίκας και Σιώπης.
46′ Σκοράρει ο Κάστανος αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι στο ξεκίνημα της φάσης.
48′ Εξαιρετική προϋπόθεση για την Κύπρο. Ο Τζιωνής έφυγε γρήγορα από δεξιά, είδε τον Λοίζου μόνο, του έβγαλε την μπαλιά αλλά ο Τσιμίκας με αυτοθυσία έπεσε και έδιωξε την μπάλα.
40′ Ευκαιρία για την Κύπρο. Από καλή θέση ο Κάστανος έπιασε το σουτ αλλά ο Μαυροπάνος έπεσε και απόκρουσε την μπάλα.
57′ Αλλαγή για την Ελλάδα. Στην θέση του Μπακασέτα ο Ιωαννίδης.
57′ Αλλαγή για την Κύπρο. Στην θέση του Λοίζου πέρασε ο Χαραλάμπους.
63′ Ευκαιρία για την Ελλάδα. Με εξουδετερωμένο τον Παναγή ο Μασούρας έκανε το γύρισμα αλλά ο Ρομπέρζ με αυτοθυσία έστειλε την μπάλα κόρνερ.
64′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ελλάδα. Δυνατό σουτ του Φούντα, ο Παναγή απέκρουσε την μπάλα και με την βοήθεια του δοκαριού η μπάλα έφυγε έξω.
65′ Αλλαγή για την Κύπρο. Έξω ο Τζιωνής μέσα ο Καρώ.
67′ Κακό σουτ του Πέλκα, η μπάλα έφυγε έξω.
72′ Λάθος του Κάστανου, ο Ιωαννίδης έκλεψε, έκανε το σουτ αλλά ο Παναγή απέκρουσε σε κόρνερ.
75′ Τριπλή αλλαγή για την Κύπρο. Μέσα Γκόγκιτς, Αντωνιάδης και Κακουλλής, έξω Κάστανος, Ιωάννου και Πιέρος.
87′ Σκόραρε η Ελλάδα με τον Φούντα αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.