Με νικήτριες, τις δυο ερυθρόλευκες ομάδες, τον Ολυμπιακό του Πειραιά και τον Ερυθρό Αστέρα Βελιγραδίου, άνοιξε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», η αυλαία για το 3ο διεθνές τουρνουά καλαθόσφαιρας, «Νεόφυτος Χανδριώτης».
Οι ερυθρόλευκοι του Πειραιά, νίκησαν την πρωταθλήτρια Ισραήλ, Χάποελ Χολόν με 88-77, ενώ αυτοί, του Βελιγραδίου, νίκησαν το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη με 73-72.
Με περισσότερες λεπτομέρειες τα δυο παιχνίδια:

Ολυμπιακός – Χάποελ Χολόν 88-77
Με δυνατή άμυνα και καλύτερες επιλογές στην επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο 10` με 19-14, αλλά στη 2η περίοδο, ήταν η ομάδα του Ισραήλ, που περιόρισε τις επιλογές των αντιπάλων της στην επίθεση και έτσι, βρισκόταν συνέχεια κοντά στο σκορ και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ισοφάρισε σε 36-36, που δεν άλλαξε ως την ολοκλήρωση του πρώτου μισού στον αγώνα.
Ο Ολυμπιακός επιβάλλοντας ένα γρήγορο τέμπο κατά την 3η περίοδο και βρίσκοντας σκορ, κυρίως από τον Μπλακ, κατάφερε να αποκτήσει από την αρχή ένα σταθερό προβάδισα και έτσι στο 30′, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 65-59.
Με 8-0 σερί, οι Ισραηλινοί προσπέρασαν με 67-65 στο 33′. Όμως η «απάντηση» του Ολυμπιακού, ήταν ένα 12-0 σερί και έτσι, στο 36`, το σκορ έγινε 77-67, που ήταν καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα. Τελικά η ομάδα του Πειραιά πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 88-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπλακ 4, Πίτερς 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολες), ΜακΚίσικ 10 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Κάναν 6 (1), Λούντζης 6 (1), Λαρεντζάκης 13 (3/5 τρίποντα, 4/4 βολές), Φαλ 7, Βεζένκοβ 8 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ

Χάποελ Χολόν (Γκούντες): Ράγκλαντ 13 (5/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 λάθη), Κρις Τζόνσον 8 (4/7 δίποντα), Μπουρντιγιόν 6 (2), Ντάλτον 9 (1), Μάρβιν Τζόουνς 10 (2/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), Ντόσον 6 (1), Αμίρ, Κάτζι 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Μισγκάβ 9 (1)

Ερυθρός Αστέρας – Περιστέρι 73-72
Αν και σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ο Ερυθρός Αστέρας είχε το προβάδισμα, του οποίου μάλιστα η τιμή, είχε ξεπεράσει και τους 12 πόντους, εν τούτοις ήταν το Περιστέρι, που είχε την ευκαιρία να έφθανε στη νίκη, καθώς ήταν άστοχο στην τελευταία επίθεση.
Ο Ερυθρός Αστέρας, είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 38-31 και βάση της εικόνας, έδειχνε ότι θα κρατούσε ως το τέλος ένα σχετικό προβάδισμα ασφαλείας. Ωστόσο, στην καθοριστική 4η περίοδο, το Περιστέρι, βρήκε λύσεις μέσα από τη δυνατή άμυνα που παρουσίασε και έτσι, πλησίαζε συνεχώς και στο τέλος, έφθασε στο σημείο να διεκδικεί τη νίκη.
Όμως το σουτ του Μωραΐτη, στη λήξη του χρόνου ήταν άστοχο και ο Ερυθρός Αστέρας, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 73-72.

Επί μέρους σκορ ανά 10λεπτο: 21-16, 17-15, 21-22, 14-19

Διακύμανση ανά 10λεπτο: 21-16, 38-31, 59-53, 73-72.

Ερυθρός Αστέρας (Βλ. Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ, Λαζάρεβιτς 4, Άνταμς 15 (2), Μίτροβιτς 6, Ντόμπριτς 16 (2), Λάζιτς 3, Μάρτιν 4, Ιβάνοβιτς 12 (2), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς, Μπεντίλ 13 (3).

Περιστέρι (Β. Σπανούλης): Μπίλαν 6, Πουλιανίτης, Ντενμόν 8 (2), Κασελάκης 10 (2), Ντέιβις 4 (1), Ουίνστον 11, Φρανσίσκο 14 (2), Μωραΐτης 9 (2), Ραντάνοβ 10, Γκιουζέλης, Σταυρακόπουλος.