Σαρωτική επικράτηση με 3-0 επί της Λειψίας πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ στην έβδομη αγωνιστική της Bundesliga.
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιόνας Χόφμαν, τα «πουλάρια» επέστρεψαν δυναμικά στα τρίποντ μετά από δύο ισοπαλίες και μια ήττα, σκαρφαλώνοντας στην έκτη θέση της βαθμολογίας.
Η Λειψία, από την άλλη, συνεχίζει να παραπαίει στα εκτός έδρας ματς, αφού σε τέσσερα παιχνίδια έχει κερδίσει μόλις έναν βαθμό και βρίσκεται στην 12η θέση με, συνολικά, 8 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο ματς, στο δέκατο λεπτό, όταν ο Χόφμαν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Λειψία απείλησε με σουτ του Αντρέ Σίλβα που π΄ρεασε λίγο έξω από τα δοκάρια στο 25′ και δέκα λεπτά αργότερα ο Χόφμαν σκόραρε ξανά για το 2-0.
Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπενσεμπαϊνί στο 53′ .