Σπουδαίο αποτέλεσμα για τον Ακρίτα Χλώρακας, ο οποίος αγωνιζόμενος με δέκα ποδοσφαιριστές από το 10’, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μέσα στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», μένοντας στο 1-1 με την Ανόρθωση η οποία προβλημάτισε με την εικόνα της, μένοντας για δεύτερο σερί εντός έδρας παιχνίδι μακριά από τη νίκη!
Στο 10’ η απευθείας αποβολή του Σαραβάνια άφησε με αριθμητικό μειονέκτημα τον Ακρίτα, όμως το γεγονός αυτό δεν φάνηκε να τον επηρεάζει και κατάφερε κλείνοντας τους χώρους να δημιουργήσει προβλήματα στην Ανόρθωση, που εμφάνισε ξανά αδυναμία στη δημιουργία. Στο 48’ μάλιστα ο Ραμίρες άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και ο ίδιος παίκτης στο 51’ ισοφάρισε με αυτογκόλ! Ο Ακρίτας άντεξε απ’ εκεί και πέρα στην πίεση της «κυρίας» με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά του, τον Περντρέου, ο οποίος με σωτήριες αποκρούσεις κράτησε το βαθμό για την ομάδα του!

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Λόρια, Μπαϊσίνιο, Κορρέα (43′ Χαρογιάν), Αμπαρτζουμιάν, Κορέια, Αρτυματάς, Σαμπό, Ιωάννου (67′ Ράντονιτς), Ουάρντα, Εμπραλίτζε (46′ Γουαρίς), Νινγκά (88′ Χριστοφή).
Στον πάγκο: Κεραυνός, Αντωνιάδης, Ράντονιτς, Φερέιρα, Παρούτης, Γουαρίς, Αντωνίου, Κίκο, Χαρογιάν, Πάντσεον, Χριστοφή, Χρυσοστόμου.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Πογκέν (60′ Αμπντουραχίμι), Άμπραχαμ, Εράσο (90+4′ Κονέ), Γιαγκό, Σέχιτς, Βαράντα (11′ Ντραμέ), Σαραβάνια, Καραγιάννης, Πικής (46′ Ραμίρες), Αραούχο.
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Φοφανά, Ντραμέ, Κονέ,  Αμπντουραχίμι, Αμπντουσαλάμοφ, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φουριέλ, Ραμίρες, Βάσου.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουάρντα / Εράσο, Μπερνάρντι, Σέχιτς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Σαραβάνια
ΣΚΟΡΕΡ: Ραμίρες (51′ αυτογκόλ) / Ραμίρες (48′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
2’ Σουτ του Πική εκτός περιοχής, απέκρουσε ο Λόρια.
5’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Βαράντα μόνος στην περιοχή έκανε το σουτ, έξω!
7’ Κίτρινη για τον Σαραβάνια για δυνατό φάουλ στον Σαμπό. Ο διαιτητής πάει στο on-field review μετά από παραίνεση του VAR για να εξετάσει κατά πόσον ο παίκτης της Ανόρθωσης έβγαινε σε προφανή θέση για γκολ!
10′ Ακυρώνεται η κίτρινη κάρτα, απευθείας κόκκινη στον Σαραβάνια! Συνεχίζει με δέκα από πολύ νωρίς ο Ακρίτας!
11’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Ντραμέ αντί του Βαράντα. Βάζει αμυντικό ο Μπαντία για να καλύψει το κενό του Σαραβάνια…
12’ Σουτ του Νινγκά, απέκρουσε ο Περντρέου.
17’ Τεράστια ευκαιρία για την Ανόρθωση! Κεφαλιά-ψαράκι του ανενόχλητου Ουάρντα στην περιοχή, απέκρουσε σωτήρια ο Περντρέου!
25’ Πολύ καλή στιγμή για τον Ακρίτα! Σουτ από τον Αραούχο στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα στον Κορρέα και κατέληξε σε κόρνερ!
29’ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Εμπραλίτζε, ο Κορρέα με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Η φάση εξετάζεται από το VAR…
31′ Ακυρώνεται το γκολ για υπόδειξη οφσάιντ του Κορρέα! Πάρα πολύ δύσκολη φάση…
43’ Αναγκαστική αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κορρέα αποχωρεί λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Χαρογιάν.
** Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων. Δικαιολογημένος καθώς υπήρξαν τρεις διακοπές.
45+4’ Κεφαλιά του Εμπραλίτζε, κανένα πρόβλημα για τον Περντρέου να αποκρούσει.
ΣΧΟΛΙΟ: Τα δεδομένα στο ματς άλλαξαν μόλις στο 10’ και την απευθείας αποβολή του Σαραβάνια, με τον Ακρίτα να μένει με δέκα παίκτες αλλά να βάζει δύσκολα στην Ανόρθωση. Η ομάδα της Χλώρακας, παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα έκλεισε καλά τους χώρους, με την «κυρία» να παρουσιάζει πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και να μην εμφανίζει γενικώς καλό πρόσωπο στο α’ ημίχρονο.

46’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Ραμίρες αντί του Πική.
46’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Γουαρίς αντί του Εμπραλίτζε.
48’ 0-1 Ο ΑΚΡΙΤΑΣ! Ο Ραμίρες που μόλις μπήκε στο ματς, με πλασέ στην περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!
51’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Η ΑΝΟΡΘΩΣΗ! Μετά από κόρνερ, ο Ραμίρες σκοράρει (και) αυτογκόλ!
55’ Κίτρινη κάρτα σε Εράσο και Ουάρντα για λογομαχία.
60’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Αμπντουραχίμι αντί του Πογκέν.
65’ Εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, κεφαλιά από τον Γουαρίς, έξω.
67’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ράντονιτς στη θέση του Ιωάννου.
69’ Κίτρινη στον Μπερνάρντι.
70’ Ο Περντρέου δεν αποκρούει σταθερά την μπάλα, ο Αμπαρτζουμιάν στρώνει στον Ράντονιτς που πλάσαρε σε κενή εστία και σκοράρει! Διαμαρτυρίες από τον Ακρίτα για φάουλ στον Περντρέου από τον Νινγκά. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Ακυρώνεται το γκολ τελικά για οφσάιντ του Ουάρντα!
75’ Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, κεφαλιά του Γουαρίς, έξω.
79’ Σουτ του Ράντονιτς εντός περιοχής, έξω.
81’ Κεφαλιά από τον Σαμπό, μεγάλη απόκρουση από τον Περντρέου!
83’ Κίτρινη στον Σέχιτς.
88’ Καρφωτή κεφαλιά του Γουαρίς, τεράστια απόκρουση από τον Περντρέου! Μεγάλη ευκαιρία για την «κυρία»!
88’ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή αντί του Νινγκά.
** Έξι λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+4’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Κονέ αντί του Εράσο.