Άμεση ήταν η επιστροφή της Αθλέτικ Μπιλμπάο στις νίκες, καθώς διέλυσε με 4-1 την Έλτσε εκτός έδρας και ισοβαθμεί πλέον με Βιγιαρεάλ και Ατλέτικο Μαδρίτης στην 3η θέση της βαθμολογίας της La Liga.
Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε καθάρισε από νωρίς το ματς, με το αυτογκόλ του Μερκάου στο 9’ να βάζει μπροστά τους Βάσκους και τον Σανσέτ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του πέντε λεπτά αργότερα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.
Ο Ν. Γουίλιαμς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 22’, με τον Μπερενγκέρ να ολοκληρώνει το τέλειο ημίχρονο της Αθλέτικ σκοράροντας στο 44’.
Ένα γκολ του Πόνσε από ασίστ του Μπογιέ στο 49’ μάζεψε κάπως την κατάσταση για τους γηπεδούχους, που βέβαια δεν απέφυγαν τη βαριά ήττα και παραμένουν στην τελευταία τριάδα της βαθμολογίας με έναν μόνο βαθμό.