Η Εθνική Κύπρου ολοκλήρωσε με βαριά ήττα τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αφού έχασε με 6-0 από την Τσεχία στην «Αρένα» στην 8η και τελευταία αγωνιστική.
Οι φιλοξενούμενες σκόραραν με έξι διαφορετικές παίκτριες. Το σκορ άνοιξε η Μαρτίνκοβα στο 10ο λεπτό για να έρθει η Ντούμπκοβα στο 18’ να γράψει το 2-0. Στο 22’ η Χίροβα έκανε το 3-0 ενώ στο 45’ η Τσεβιέτσκοβα διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (4-0).
Στην επανάληψη, η ομάδα του Ράντα βρήκε ακόμα δύο τέρματα. Η Σβίτκοβα στο 78’ πέτυχε το 5-0 ενώ το τελικό σκορ (6-0) έγραψε η Στάτσκοβα στο 80’.
Η Κύπρος με την ήττα αυτή, ολοκλήρωσε με 1 βαθμό τις υποχρεώσεις της και έμεινε στην τελευταία θέση.

ΚΥΠΡΟΣ (Τσολάκης): Ματθαίου,  Γρηγορίου (72′ Πίτσιλλου), Χάλιου, Σάββα, Κ. Παναγιώτου, Α. Μιχαήλ (46΄Αριστοδήμου), Γιάννου (72′ Χαρά Χαραλάμπους), Μ. Παναγιώτου, Χρυσοστόμου (46′ Ει. Μιχαήλ), Βιολάρη (81′ Παπαδοπούλου), Φρέντα.
Στον πάγκο: Γεωργίου, Κουζάλη, Χρ. Χαραλάμπους, Μαριλένα Παναγιώτου, Γεωργίου, Ανδρέου, Σιακαλλή.

ΤΣΕΧΙΑ (Ράντα): Λουκάσοβα, Σλαΐσοβα, Μπερθόλντοβα (71′ Νεσίντοβα), Στάροβα, Χίροβα (71′ Βεσέλα), Κ. Ντούμπκοβα, Καχίνοβα (58′ Σβίτκοβα), Σοντάγκοβα, Τσβρίτσκοβα, Μαρτίνκοβα (58′ Στάτσκοβα), Τσεβιέτσκοβα (58′ Τσέρνα).
Στον πάγκο: Ρουζίτσκοβα, Ράντοβα, Ντλάσκοβα, Μ. Ντούμπκοβα, Μράζοβα.

ΣΚΟΡΕΡ: – / Μαρτίνκοβα (10′), Ντούμπκοβα (18′), Χίροβα (22′), Τσεβιέτσκοβα (45′), Σβίτκοβα (78′), Στάτσκοβα (80′)
KITΡΙΝΕΣ: Βιολάρη / Σοντάγκοβα, Τσεβιέτσκοβα.

Διαιτητής: Zulema Gonzalez Gonzalez (Ισπανία)
Βοηθοί: Silvia Fernandez, Lorena Novas Benavides (Ισπανία)
Τέταρτος διαιτητής:Beatriz Cuesta Arribas (Ισπανία)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
2′ Η Ματθαίου διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το σου της Χίροβα.
10′ ΓΚΟΛ 0-1. Η Μαρτίνκοβα με κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
18′ ΓΚΟΛ 0-2. Λάθος στην άμυνα της Εθνικής και η Ντούμπκοβα δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα της.
22′ ΓΚΟΛ 0-3. Η Χίροβα αυξάνει το δείκτη του σκορ με κοντινή προβολή.
34′ Kίτρινη στην Σοντάγκοβα.
38′ Κίτρινη στην Τσεβιέτσκοβα.
45′ ΓΚΟΛ 0-4. Χρίζεται σκόρερ και η Τσεβιέτσκοβα.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Ει. Μιχαήλ και Αριστοδήμου μέσα, έξω οι Χρυσοστόμου και Α. Μιχαήλ.
EΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
49′ Η Χίροβα σκόραρε όμως το γκολ δεν μέτρησε αφού ήταν σε θέση οφσάιντ.
58′ Τριπλή αλλαγή για την Τσεχία. Στάτσκοβα, Σβίτκοβα και Τσέρνα εντός, Μαρτίνκοβα, Καχίνοβα και Τσεβιέτσκοβα εκτός.
67′ Kίτρινη στη Βιολάρη.
71′ Μπερθόλντοβα και Χίροβα, αφήνουν τις θέσεις τους στις Νεσίντοβα και Βεσέλα.
72′ Χαρά Χαραλάμπους και Πίτσιλλου αντί των Γιάννου και Γρηγορίου.
78′ ΓΚΟΛ 0-5. Σκοράρει και η Σβίτκοβα.
80′ ΓΚΟΛ 0-6. Η Στάτσκοβα χρίζεται σκόρερ μετά από ασίστ της Σβίτκοβα.
81′ Παπαδοπούλου στη θέση της Βιολάρη.