Η Νέα Σαλαμίνα ξεκίνησε ιδανικά τη νέα σεζόν καθώς επικράτησε με 2-1 στο «Αμμόχωστος» της Καρμιώτισσας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλό, αλλά ο Κλίμοβιτς στο 29’ με μια… βολίδα άνοιξε το σκορ για τους ερυθρόλευκους.
Στην επανάληψη, η ομάδα των Πολεμιδιών βρήκε την απάντηση με κεφαλιά του Ντούρις στο 56’ έπειτα από κόρνερ του Καλτσά, όμως ο Μιγκελίτο με ένα φαλτσαριστό πλασέ που κατέληξε στο παραθυράκι της εστίας του Κνόμπλοχ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 81′ για την ομάδα του Σάββα  Πουρσαϊτίδη.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ (Ούχριν): Kνόμπλοχ, Τζανακάκης, Χούμποτσαν, Μεντιμόρτετς, Τσελούτσκα, Μαλόνε, Χουσμπάουερ (83′ Ζελάγια), Μουνίρ (84′ Οικονομίδης), Ποντσάφσκι (46′ Ντούμπια), Καλτσάς (71′ Χατζηβασίλης), Κουλιμπαλί (46′ Ντούρις).
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Ντε Νούιερ, Ανδρονίκου, Γκραντινάρου, Μίτσο, Χρίστου, Μπεν Σαλάμ.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (Πουρσαϊτίδης): Μελισσάς, Οφόρι, Σεργίου, Καλογήρου (78′ Φελίπε), Ντιακιντέ, Μάντζεκ, Φράγκος (62′ Μιγκελίτο), Κλίμοβιτς (69′ Ντορεγκαράι), Τιάγκο, Σταλόνε (62′ Κουμμουρής), Φλοριάν (78′ Καρλίτος).
Στον πάγκο: Kυριακίδης, Παύλου, Νικολάου, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκκας.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντούρις (56′) / Κλίμοβιτς (29′), Μιγκελίτο (81′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ποντσάφσκι, Μαλόνε / Τιάγκο, Φλοριάν, Μάντζεκ.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
ΣΧΟΛΙΟ: Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά χωρίς τη μεγάλη φάση.
19′ Τίποτα αξιοσημείωτο στο ματς…
29′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κλίμοβιτς με ένα… κεραυνό εκτός περιοχής και αφού πρώτα η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ανοίγει το σκορ. Πρώτη φάση και τέρμα!
35′ Κίτρινη στον Ποντσάφσκι.
38′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Κουλιμπαλί έκανε το πλασέ από κοντινή απόσταση αλλά έφυγε πάνω από την εστία.
45′ Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+2′ Κίτρινη στον Τιάγκο.

ΣΧΟΛΙΟ: Tα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Το γκολ του Κλίμοβιτς όμως, έδωσε μια άλλη… ταχύτητα στο ματς και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία από τους τυπικά γηπεδούχους για ισοφάριση με τον Κουλιμπαλί.

Διπλή αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ντούμπια και Ντούρις εντός, Ποντάφσκι και Κουλιμπαλί εκτός.
48′ Ο Σταλόνε επιχείρησε το διαγώνιο πλασέ, σε ετοιμότητα ο Κνόμπλοχ.
49′ Σουτ του Μουνίρ, μπλοκάρει ο Μελισσάς.
54′ Σέντρα του Καλτσά η μπάλα πέρασε απ’ όλους.
56′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Ντούρις με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Καλτσά ισοφαρίζει.
58′ Κίτρινη στον Μαλόνε.
62′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Κουμμουρής και Μιγκελίτο αντί Σταλόνε και Φράγκου.
69′ O Kλίμοβιτς αφήνει τη θέση του στον Ντορεγκαράι.
71′ Χατζηβασίλης μέσα, Καλτσάς έξω.
72′ Κίτρινη στον Φλοριάν.
78′ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Φελίπε και Καρλίτος αντικαθιστούν τους Καλογήρου και Φλοριάν.
79′ Κίτρινη στον Μάντζεκ.
81′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Μιγκελίτο με τρομερό πλασέ εκτός περιοχής δίνει εκ νέου προβάδισμα στη Νέα Σαλαμίνα.
82′ Ο Κνόμπλοχ διώχνει με τα πόδια το σουτ του Κουμμουρή.
83′ Ζελάγια αντί Χουσμπάουερ.
84′ Οικονομίδης στη θέση του Μουνίρ.
85′ Φλατσαριστό πλασέ του Καρλίτος, διώχνει δύσκολα ο Κνόμπλοχ.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.