Κάθε άλλο παρά ιδανικό το ξεκίνημα της νέας Premier League για τη Λίβερπουλ, η οποία έμεινε στο εντός έδρας ισόπαλο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας, μία εβδομάδα μετά το επίσης ισόπαλο 2-2, με τη Φούλαμ στο Λονδίνο. Με παίκτη λιγότερο από το 57ο λεπτό της αναμέτρησης αγωνίστηκε η ομάδα του Κλοπ, λόγω αποβολής του Νούνιες για κουτουλιά σε αντίπαλο.
Η Λίβερπουλ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία για γκολ στο 2ο κιόλας λεπτό, με τον Μίλνερ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, αλλά να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 9′ ο Έλιοτ σούταρε μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Άντερσεν, ενώ είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα, ενώ στο 23′ ο Σαλάχ πλάσαρε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκουαΐτα.
Τελικά, η Πάλας ήταν εκείνη που πήρε το προβάδισμα στο 32′, όταν μετά από γρήγορη αντεπίθεση και κάθετη πάσα του Έζε, ο Ζαχά βρέθηκε απέναντι στον Άλισον και τον πλάσαρε ιδανικά για το 0-1. Μάλιστα, στο 41′ λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν ξανά, αλλά ο Άλισον βγήκε νικητής στο δεύτερο τετ-α-τετ του με τον Ζαχά. Στο 44′ ο Έλιοτ δεν κατάφερε να νικήσει τον Γκουαΐτα με σουτ από πλεονεκτική θέση, ενώ στο 45’+2′ ο Νούνιες σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Ντουκουρέ και η μπάλα κατέληξε στο δεξί κάθετο δοκάρι της Πάλας.
Η Λίβερπουλ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο πιέζοντας και ψάχνοντας απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 57′ ο Νούνιες έκανε ακόμα δυσκολότερα τα πράγματα για τους γηπεδούχους, βλέποντας την απευθείας κόκκινη κάρτα για κουτουλιά σε αντίπαλο.
Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 61′, μετά από υπέροχη ατομική προσπάθεια και εντυπωσιακότατο γκολ του Λουίς Ντίας, ενώ στη συνέχεια συνέχισε να πιέζει. Στο 79′ ο Ζαχά έχασε μεγάλη ευκαιρία, μετά από μία ακόμα σωστή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ στο 97′ ένα μακρινό σουτ του Σαλάχ πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία των Λονδρέζων.
Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τη Λίβερπουλ να μην βρίσκει νίκη στις δύο πρώτες αγωνιστικές του νέου πρωταθλήματος.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Άρνολντ, Ρόμπερτσον (63’ Τσιμίκας), Φαν Ντάικ, Φίλιπς (63’ Γκόμεζ), Έλιοτ (80’ Καρβάλιο), Μίλνερ (63’ Χέντερσον), Φαμπίνιο, Ντίαζ, Σαλάχ, Νούνιες

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Κλάιν, Γουόρντ, Άντερσεν, Γκουεχί, Σλουπ (88’ Ολίσε, Μίτσελ (80’ Μιλιβόγιεβιτς), Εζέ (80’ Χιουζ), Ντουκουρέ (80’ Ρίτσαρντς), Αγιού (63’ Εντουάρ), Ζαχά.