Πολύ κακό είναι το ξεκίνημα της νέα σεζόν για την Ρεμς, που μετά από την ήττα με 4-1 από την Μαρσέιγ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, γνώρισε την εντός έδρα ήττα με 4-2 από την Κλέρμον και μάλιστα με ανατροπή.
Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Φλοράν Οζιέ, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Καμορί Ντουμπιά, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 21ο λεπτό.
Στο 30′ και πάλι από το σημείο του πέναλτι μετά από χέρι του Μανιάν, η Ρεμς διπλασίασε τα τέρματά της με τον Φόλαριν Μπαλογκαν. Το 2-0 ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ρεμς έμεινε με παίκτη λιγότερο όταν ο Εμάνουελ Αγκμπαντού αντίκρισε την κόκκινη κάρτα μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα στο 47′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Φαν Μπέργκεν βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή και οι φιλοξενούμενοι, βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν από το σημείο του πέναλτι με τον Άντριτς στο 52’.
Στο 63΄ο ίδιος πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, για να ισοφαρίσει σε 2-2. Η ολική ανατροπή ξεκίνησε δέκα λεπτά αργότερα όταν ο Σαράσεβιτς κατάφερε να περάσει ωραία την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων και έκανε το 3-2 για την Κλερμόν, ενώ στο 77’ ο Μπελά έγραψε το τελικό 4-2.
Σημαντική νίκη κατάφερε να πάριε και η Τουλούζ στην έδρα της Τρουά, που επικράτησε με 3-0 και πάτησε την πρώτη τετράδα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ, με αυτογκόλ του Λαρούσι στο 36’. Το 2-0 έκανε ο Ράφαελ Ρατάο στο 54’, ενώ το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ρις Χίλι στο 85’.
Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Οσέρ κατάφερε να κρατήσει την ισοπαλία εντός έδρας με 2-2 κόντρα στην Ανζέ, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 57’, ενώ χωρίς σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Αζαξιό με την Λανς.