Με «τρίποντο» άρχισαν τις υποχρεώσεις τους στη Serie Α οι Λάτσιο και Φιορεντίνα! Και μάλιστα σε ματσάρες, με τις δύο ομάδες να επικρατούν υποδεχόμενες τις Μπολόνια (2-1) και Κρεμονέζε (3-2), αντίστοιχα.
Σε ό, τι αφορά τους Ρωμαίους, το πράγμα δεν ξεκίνησε καθόλου καλά. Μόλις στο 6′ ο νεαποκτηθείς πορτιέρε, Μαξιμιάνο, έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής με το χέρι του. Κάτι που -με τη βοήθεια του VAR- έφερε την αποβολή του με απευθείας κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι αξιοποίησαν την αριθμητική τους υπεροχή, κερδίζοντας πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 38′ ο Αρναούτοβιτς. Μάλιστα, ο Αυστριακός άσος -που για την περίπτωσή του φέρεται να ενδιαφέρθηκε εσχάτως και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ- μετά το γκολ… μανούριασε με τον Ιμόμπιλε.
Παρόλα αυτά, ο Σουμαόρο αντίκρισε δύο κίτρινες μέσα στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (40′ και 45’+4′), φέρνοντας αριθμητική ισορροπία στον αγώνα.
Το δεύτερο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ωστόσο, η Λάτσιο ήταν εκείνη που κατάφερε να σκοράρει δις -αρχικά, στο 68′, με το αυτογκόλ του Ντε Σιλβέστρι κι εν συνεχεία, στο 79′, με τον Ιμόμπιλε- και να κάνει την ολική ανατροπή!

Στο άλλο παιχνίδι, η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα στο 16′ με τον Μποναβεντούρα, για να ισοφαρίσει στο 19′ ο Οκερέκε. Ο Λούκα Γιόβιτς βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα με τους «βιόλα» -σε πολύ ωραία φάση ανάμεσα σε τέσσερις αντιπάλους- στο 34′, δίνοντας εκ νέου «κεφάλι» στους γηπεδούχους.
Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στο 44′, όταν ο Εσκαλάντε των φιλοξενούμενων αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Κι όμως. Οι νεοφώτιστοι ισοφάρισαν και πάλι και μάλιστα με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Μπουοναϊούτο.
Εντέλει, οι γηπεδούχοι βρήκαν το «χρυσό» γκολ στο 90’+5′ και μάλιστα με… δωράκι του αντίπαλου πορτιέρε, Ράντου, ο οποίος δεν υπολόγισε καλά σε βαθύ γέμισμα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Αναλυτικά, το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής:
Σάββατο 13 Αυγούστου
Μίλαν-Ουντινέζε 4-2
(11′ πεν. Ερναντέζ, 15′, 68′ Ρέμπιτς, 46′ Μπραχίμ Ντίαθ – 3′ Μπεκάο, 45′ Μασίνα)
Σαμπντόρια-Αταλάντα 0-2
(26′ Τολόι, 90’+5′ Λούκμαν)
Λέτσε-Ιντερ 1-2
(48′ Σισάι – 2′ Λουκάκου, 90’+5′ Ντάμφρις)
Μόντσα-Τορίνο 1-2
(43′ Μίραντσουκ, 66′ Σανάμπρια – 90’+5′ Ντάνι Μότα)
Κυριακή 14 Αυγούστου
Λάτσιο-Μπολόνια 2-1 (68′ Ντε Σιλβέστρι, 79′ Ιμόμπιλε – 38′ πεν. Αρναούτοβιτς)
Φιορεντίνα-Κρεμονέζε 3-2 (16′ Μποναβεντούρα, 34′ Γιόβιτς, 90’+5′ αυτ. Ράντου – 19′ Οκερέκε, 68′ Μπιανκέτι)
Σαλερνιτάνα-Ρόμα (21:45)
Σπέτσια-Εμπολι (21:45)