ΑΕΚάρα και στο Βελιγράδι, γράφοντας ιστορία για τρίτη φορά! Η ομάδα του Χοσέ Λουΐς Όλτρα έμεινε όρθια στο «Παρτιζάνα», πήρε την ισοπαλία με 2-2 παρά το γεγονός πως βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, «κλείδωσε» τους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ και… έφυγε για πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ! Εκεί, οι κιτρινοπράσινοι θα αντιμετωπίσουν την Ντνίπρο.
Το σκορ άνοιξε στο 24’ ο Γκόμες, αλλά η ομάδα της Λάρνακας δεν τα έβαλε κάτω. Στο 51’ βρήκε την ισοφάριση με τον Γκιούρτσο, αλλά και πάλι οι Σέρβοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 54’ με κεφαλιά του Γκόμες, γράφοντας το 2-1.
Στο 57’ όμως, ήταν η ώρα του Φαράζ, με τον ακραίο επιθετικό της ΑΕΚ να κάνει τρομερή ενέργεια, να «χορεύει» την αντίπαλη άμυνα και να ισοφαρίζει σε 2-2 διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, που έστειλε την ομάδα της Λάρνακας στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ, και στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ, γράφοντας για τρίτη φορά ιστορία!

Παρτίζαν (Στόλιτσα): Πόποβιτς, Φιλίποβιτς, Βούγιατσιτς, Μάρκοβιτς, Ουρόσεβιτς, Φέισα, Αντράντε, Νάτσο (64′ Γιόβιτς), Ντιαμπατέ, Μένινγκ (79′ Λούτοβατς), Γκόμες (84′  Μπαζντάρ).
Στον πάγκο: Λούκατς, Στεφάνοβιτς, Ίλιτς, Σανιτσάνιν, Σέχοβιτς, Ζίφκοβιτς, Τέρζιτς, Μπέλιτς, Πέτκοβιτς.

ΑΕΚ (Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Μιλίτσεβιτς, Τόμοβιτς, Εγγλέζου (66′ Κάσας), Λουΐς Γκουστάβο, Σανχούρχο, Άλτμαν (79′ Μάμας), Φαράζ (88′ Γκονζάλεθ), Γκιούρτσο (66′ Μπρούνο Γκάμα), Λόπες (79′ Ολατούντζι).
Στον πάγκο: Τούμπας, Στυλιανίδης, Ρόμο, Τρισκόφσκι, Ναούμ, Ανδρέου.

ΣΚΟΡΕΡ: Γκόμες (24′,54′) / Γκιούρτσο (51′), Φαράζ (57′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νάτσο, Μάρκοβιτς, Ουρόσεβιτς / Κάσας, Μάμας.
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 6000

Διαιτητής: Χοσέ Μαρία Σάντσεθ (Ισπανία)
Βοηθοί: Ραούλ Καμπανιέρο, Χουάν Λόπεζ Μιρ (Iσπανία)
Τέταρτος: Χόρχε Φιγκεόρα (Ισπανία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5′ Πέσιμο του Άλτμαν στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Ντιαμπατέ, «παίζεται» είπε ο Ισπανός ρεφ.
ΣΧΟΛΙΟ: Χωρίς τη μεγάλη φάση ακόμα το ματς, αλλά με δυνατές μονομαχίες και αρκετό τρέξιμο.
16′ Σκληρό μαρκάρισμα του Μάρκοβιτς στον Γκιούρτσο, αρκέστηκε στις παρατηρήσεις ο Σάντσεθ…
22′ Ο Μένινγκ έκανε το σουτ, ο Ροσάλες όμως έβαλε την κόντρα και η μπάλα έφυγε έξω.
24′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Γκόμες ανοίγει το σκορ με πλασέ, αφού πήρε την πάσα από τον Ντιαμπατέ στην πλάτη της άμυνας.

28′ Ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα κάπου έφυγε σε κόρνερ.
28′ Σουτ του Λουΐς Γκουστάβο, πάνω από τα δοκάρια.
40′ Ο Άλτμαν έκλεψε, έκανε το σουτ αλλά έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Πόποβιτς.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ.

ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΚ σε μια στιγμή αδράνειας, στο 24ο λεπτό, δέχθηκε το γκολ αλλά το θετικό είναι πως προσπαθεί να πετύχει την ισοφάριση, βγάζοντας αντίδραση. Το τέρμα της Παρτίζαν μπορεί να έφερε στα ίσα το ματς (2-2) σε σχέση και με το σκορ του πρώτου αγώνα αλλά δεν επηρέασε τους κιτρινοπράσινους, αντιθέτως τους έκανε καλύτερους, έχοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για να βρουν δίκτυα. Η ομάδα του Χοσέ Λουΐς Όλτρα δεν κλείστηκε στα καρέ της, στέκεται εξαιρετικά ενώ παράλληλα, οι Σέρβοι δείχνουν πως είναι ευάλωτοι στα μετόπισθεν.

51′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 1-1. Ο Γκιούρτσο έκανε το συρτό γύρισμα, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό των γηπεδούχων και κατέληξε στα δίκτυα.

52′ Κίτρινη στον Νάτσο.
54′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Γκόμες με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντιαμπατέ, δίνει εκ νέου προβάδισμα στην Παρτίζαν.
57′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ 2-2. Τρομερή ατομική ενέργεια από τον Φαράζ, που έκανε το φαλτσαριστό πλασέ και ισοφάρισε.

60′ Κίτρινη στον Μάρκοβιτς.
62′ Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς.
64′ Γιόβιτς στη θέση του Νάτσο.
66′ Κάσας και Μπρούνο Γκάμα αντί Εγγλέζου και Γκιούρτσο.
76′ Δοκάρι για την Παρτίζαν σε σουτ του Μένινγκ.
79′ Ολατούντζι και Μάμας αντικαθιστούν τους Λόπες και Άλτμαν.
79′ Ο Μένινγκ αφήνει τη θέση του στον Λούτοβατς.
81′ Κίτρινη στον Κάσας.
84′ Μπαζντάρ μέσα, Γκόμες έξω.
87′ Εξαιρετική απόκρουση του Πίριτς σε σουτ του Λούτοβατς.
88′ Γκονζάλεθ εντός, Φαράζ εκτός.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+1′ Κίτρινη στον Μάμα.