Μέγα κάζο υπέστη η Χέρτα! Η ομάδα από το Βερολίνο γνώρισε αποκλεισμό από την πρώτη κιόλας φάση του Κυπέλλου Γερμανίας, αφού ηττήθηκε στα πέναλτι από την Μπράουνσβαϊγκ και αποχαιρέτησε τον θεσμό.
Μάλιστα, η Χέρτα βρέθηκε να προηγείται 2-0 χάρη τα τέρματα των Σέλκε, Μαολιντά, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση χάρη στα γκολ των Μπέχρεντ και Λάουντερμπαχ. Στην παράταση, ο Φεράι έφερε… τούμπα το σκορ, αλλά η Χέρτα έκανε ανατροπή στην ανατροπή με τους Τουσάρ και Λουκεμπάκιο να σκοράρουν. Τελικά, ο Χένινγκ στο 118’ ισοφάρισε σε 4-4 και έστειλε τον αγώνα στα πέναλτι, εκεί όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 6-5.
Εύκολο έργο για την Γκλάντμπαχ η οποία διέλυσε με 9-1 την ερασιτεχνική Ομπεράκερν, ενώ επιβλητική ήταν και η Αρμίνια Μπίλεφελντ που επικράτησε με 7-1 της αδύναμης Ένγκερς. Προκρίσεις και για τις Σάλκε, Σαντχάουζεν, Φράιμπουργκ, Άουγκσμπουργκ, Χοφενχάιμ, Αννόβερο, Μάιντς και Μανχάιμ!