O Άρης στο πρώτο του φιλικό επί Σλοβενικού εδάφους, εκεί όπου βρίσκεται για το 2ο στάδιο της προετοιμασίας, αν και βρέθηκε να νικάει με 2-0 στο ημίχρονο, δέχθηκε την ήττα με 5-2 από Σλάβεν Μπελούτο, στο δεύτερο μέρος. Το σύνολο του Αλεξέι Σπιλέφσκι, μόλις στο 4ο λεπτό πήρε κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ του Εσκίνια, ενώ στο 20’ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Γκομίς στο πρώτο του ανεπίσημο παιχνίδι. Ο Σενεγαλέζος, εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην αντίπαλη άμυνα, βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα, τον ντρίμπλαρε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, σκορ το οποίο οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο 38’ η ομάδα της Κροατίας μπορούσε να μειώσει, όμως ο Παπαστυλιανού νίκησε τον Φανίμο σε τετ α τετ. Η Σλάβεν, στην επανάληψη βρήκε νωρίς τον τρόπο να μειώσει και στο 49’ ο Ζούλιεβιτς, με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-1. Πριν καν… στεγνώσει το μελάνι από το πρώτο γκολ, η Σλάβεν έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Μπράνστετερ. Αρχικά ισοφάρισε στο 55’ με διαγώνιο σουτ, και στο 63’ με κεφαλιά έφερε τούμπα το ματς πετυχαίνοντας το 3-2. Το τελικό 4-2 ήρθε στο 90′ μετά από αυτογκόλ του Ντεντέ-Λομ.
Υπενθυμίζεται πως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δίνει νέο φιλικό την Πέμπτη (7/6) με τον Άρη Θεσσαλονίκης.

ΣΛΑΒΕΝ: Μάρκοβιτς, Χλέβνζιακ, Τέπσιτς, Εσκίνια, Μαρτιναγκά, Λάουσιτς, Κοσίγιαν, Μίχαλιτς, Φανίμο, Μπράνστετερ, Λίκλιν.

ΑΡΗΣ:
ΕΝΔΕΚΑΔΑ Α’ ΜΕΡΟΥΣ:
Παπαστυλιανού, Γιαγκό, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Καζού, Μπράουν, Σόκε, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Σλόγκαρ, Γκομίς (28′ Σικόρσκι).
ΕΝΔΑΚΑΔΑ Β’ ΜΕΡΟΥΣ:  Σωφρονίου (82′ Βανά Άλβες), Μουσούντα, Γιαμπλόνσκι, Ντεντέ-Λομ, Πηλέας, Γκαρσία, Σικόρσκι (73’ Εσπόσιτο) , Πάνκοφ, Σπόλιαριτς, Ντζαβέ, Ιωσηφίδης.

Θυμηθείτε ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
4′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Άρης παίρνει κεφάλι στο σκορ με αυτογκόλ του Εσκίνια.
14′ Σέντρα του Λούκα  από δεξιά, ο Ντελμίρο έδιωξε σε κόρνερ.
18′ Ο Παπαστυλιανού  απέκρουσε την μπάλα με διπλή προσπάθεια σε φάουλ του Λίκλιν.
20′ ΓΚΟΛ 0-2. Ο Γκομίς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τέπσιτς,  βγήκε απέναντι από τον Μάρκοβιτς και αφού τον ντρίμπλαρε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
28′ Σικόρσκι στη θέση του Γκομίς.
34′ Κίτρινη στον Μπράουν.
38′ Ο Παπαστυλιανού νίκησε τον Φανίμο σε τετ α τετ και κράτησε το μηδέν.
40′ Σουτ του Σλόγκαρ πάνω από τα δοκάρια.
Άλλαξε όλη την 11άδα ο Αλεξέι Σπιλέφσκι.
49′ ΓΚΟΛ 1-2.
Ο Ζούλιεβιτς μειώνει με κοντινό πλασέ.
55′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Μπράνστεντερ με διαγώνιο σουτ ισοφαρίζει.
63′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Μπράντσεντερ με κεφαλιά φέρνει «τούμπα» το ματς.
73′ Εσπόσιστο στη θέση του Σικόρκσι.
82′ Ο Βανά αντικαθιστά τον Σωφρονίου.
90′ ΓΚΟΛ 4-2. Η Σλάβεν σφραγίζει τη νίκη της με αυτογκόλ του Ντεντέ-Λομ.