Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι όπου ο Σίνερ έφτασε κοντά στη νίκη, ο Τζόκοβιτς έκανε την ολική ανατροπή και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Wimbledon με 3-2 σετ!
Αυτός ο Τζόκοβιτς θα μας τρελάνει όλους! O Σέρβος super star μπορεί να βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ από τον ταλαντούχο Γιάνικ Σίνερ, όμως με μια τρομερή αντεπίθεση διαρκείας, πήρε τη νίκη με 3-2 σετ (5-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-2) και εξασφάλισε τη συμμετοχή του στα ημιτελικά του Wimbledon για 11η 11η φορά στην καριέρα του!
Στην επόμενη φάση θα έχει αντίπαλο τον νικητή του αγώνα Νταβίντ Γκοφέν και Καμ Νόρι, ενώ ο δεύτερος ημιτελικός θα προκύψει από τα αυριανά ματς Φριτζ-Ναδάλ και Γκαρίν-Κύργιος. Έτσι, ο «Νόλε» έχει όλο το δρόμο μπροστά του με στόχο φυσικά να φτάσει τις επτά κούπες στη διοργάνωση, πιθανότατα την τελευταία φέτος σε μεγάλο τουρνουά, μιας και με τους νόμους περί κορωνοϊού, δεν του επιτρέπεται η είσοδος στις ΗΠΑ για το US Open.