Ονειρικό φινάλε για την Εθνική Ελλάδας, ιδανική αρχή για τον Δημήτρη Ιτούδη!
Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε με πατημένο… γκάζι στο δεύτερο και συνέτριψε 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία, για να ολοκληρώσει με 3-1 την πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.
Στο ξεκίνημα του ματς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε στο -11 (1-12), στη συνέχεια ισορρόπησε, αλλά οι Βρετανοί κρατήθηκαν κοντά στα πρώτα 20 λεπτά (39-38). Ωστόσο, το δεύτερο 20λεπτο η Ελλάδα ήταν ισοπεδωτική, κάνοντας επιμέρους σκορ 54-33!
Έξι παίκτες της Εθνικής είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αγραβάνη να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π. και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14π. και 10 ριμπάουντ.
Από την άλλη, η Μεγάλη Βρετανία υποχώρησε στο 1-2 και εκκρεμεί το τελευταίο της ματς με την Τουρκία. Ο Χέσον ξεχώρισε με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71.
ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2.
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Γουίλιαμς 2 (5 ριμπάουντ), Ντελέρ, Λοτιέρ – Ονγκουλέγιε 2 (1/5 σουτ), Βαν Όστρουμ 4 (5 ασίστ), Γουίτλ 15 (1), Άντερσον (0/3 σουτ), Κλαρκ 3 (1), Σινκλέρ – Χέσον 23 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Ολασένι 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλαν 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ).