«Μαγικό» φινάλε για την Ελλάδα στο ντεμπούτο του Ιτούδη!
Ελλάδα Μπάσκετ

Fonbet Powers you up! Πάρε το Powerbank σου τώρα!

Ονειρικό φινάλε για την Εθνική Ελλάδας, ιδανική αρχή για τον Δημήτρη Ιτούδη!
Μετά το «μουδιασμένο» πρώτο ημίχρονο, η Ελλάδα μπήκε με πατημένο… γκάζι στο δεύτερο και συνέτριψε 93-71 τη Μεγάλη Βρετανία, για να ολοκληρώσει με 3-1 την πρώτη φάση των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.
Στο ξεκίνημα του ματς το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε στο -11 (1-12), στη συνέχεια ισορρόπησε, αλλά οι Βρετανοί κρατήθηκαν κοντά στα πρώτα 20 λεπτά (39-38). Ωστόσο, το δεύτερο 20λεπτο η Ελλάδα ήταν ισοπεδωτική, κάνοντας επιμέρους σκορ 54-33!
Έξι παίκτες της Εθνικής είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Αγραβάνη να ήταν πρώτος σκόρερ με 16π. και τον Παπαγιάννη να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 14π. και 10 ριμπάουντ.
Από την άλλη, η Μεγάλη Βρετανία υποχώρησε στο 1-2 και εκκρεμεί το τελευταίο της ματς με την Τουρκία. Ο Χέσον ξεχώρισε με 23 πόντους και 7 ριμπάουντ.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 39-38, 69-48, 93-71.
ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 16 (1), Καλαϊτζάκης 2, Κασελάκης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λούντζης 2, Παπαπέτρου 13 (1), Αντετοκούνμπο 10 (5 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 11 (2), Ντόρσεϊ 13 (2/6 τρίποντα, 7 ασίστ), Γκίκας 3 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης (0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2.
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Γουίλιαμς 2 (5 ριμπάουντ), Ντελέρ, Λοτιέρ – Ονγκουλέγιε 2 (1/5 σουτ), Βαν Όστρουμ 4 (5 ασίστ), Γουίτλ 15 (1), Άντερσον (0/3 σουτ), Κλαρκ 3 (1), Σινκλέρ – Χέσον 23 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/14 βολές, 7 ριμπάουντ), Ολασένι 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλαν 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ).