Μεγάλη νίκη με 3-0 πανηγύρισε η Εθνική μας ομάδα των Ελπίδων το πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21.
Η ομάδα του Γιάννου Οκκά ήταν εξαιρετική στο ματς που έγινε στο Δασάκι και πήρε μια πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.
Το σκορ άνοιξε με πέναλτι ο Κατσαντώνης στο 26’ (το κέρδισε ο Γαβριήλ), ενώ με γκολάρα σουτ στη κίνηση ο Θωμάς Νικολάου έκανε το 2-0 στο 73’.
Το τελικό 3-0 ήρθε με πέναλτι του Ναούμ (το κέρδισε ο Παρούτης).

Η Εθνική μας το ερχόμενο Σάββατο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Ισλανδία στο φινάλε της προκριματικής φάσης.

1. Πορτογαλία 8 30-2 22
2. Ελλάδα 9 15-8 17
3. Ισλανδία 8 17-6 12
4. Λευκορωσία 9 15-12 12
5. Κύπρος 9 16-11 11
6. Λιχτενστάιν 9 0-54 0

ΚΥΠΡΟΣ: Κίττος, Σεργίου, Γαβριήλ (69′ Θ. Νικολάου), Σιέλης, Καραμανώλης, Πολυκάρπου (59′ Αλ. Μιχαήλ), Γ. Οκκάς (69′ Μάμας), Φραντζής, Ναούμ, Κατσαντώνης (Παρούτης), Γερολέμου (69′ Κωστή).
Στον πάγκο: Σακκά, Νικολάου, Κωστή, Μάμας,  Χαραλάμπους, Δημοσθένους, Ευτυχίδης

ΕΛΛΑΔΑ: Τζολάκης, Λύρατζης, Διαμαντής, Αντζουλάς, Βίχος (76′ Κίτσος), Ζαγαρίτης, Μπότος, Κανελλόπουλος (76′ Κούτσιας), Κουτσούπιας, Σουρλής, Χριστόπουλος (64′ Κοσίδης)
Στον πάγκο: Ταλιχμανίδης, Κουρφαλίδης, Μασέλης, Λιάσος, Κούτσιας, Κίτσος,  Λόλης, Βαγιαννίδης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ναούμ/Τζολάκης

——————————————–

Έναρξη αγώνα…
19′ Χωρίς καλή φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Η Εθνικής μας κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.
20′ Καλή προϋπόθεση για την Εθνική μας. Σέντρα του Σεργίου από δεξιά, ο Αντζουλάς έδιωξε σε κόρνερ μπροστά από τον Φραντζή.
25′ Ο Βίχος ανατρέπει τον Γαβριήλ και η Εθνική μας κερδίζει πέναλτι.
26′ ΓΚΟΛ 1-0. Ανοίγει το σκορ η Κύπρος. Ο Κατσαντώνης νίκησε τον Τζολάκη από το σημείο του πέναλτι.

Τέλος α΄ ημιχρόνου…
Έναρξη β’ ημιχρόνου…
47′
Ευκαιρία για την Ελλάδα. Φάουλ του Ζαγαρίτη από αριστερά αλλά ο Σουρλής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
49′ Ευκαιρία για την Κύπρο. Σουτ του Σιέλη από καλή θέση, απέκρουσε ο Τζολάκης.
59′ Αναγκαστική αλλαγή για την Κύπρο. Δεν μπόρεσε να συνεχίσει ο Πολυκάρπου και στην θέση του πέρασε ο Μιχαήλ.
70′ Τριπλή αλλαγή για την Κύπρο. Εκτός πέρασαν οι Γερολέμου, Γαβριήλ και Οκκάς και στην θέση τους μπήκαν οι Κωστή, Νικολάου και Μάμας.
73′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Εθνική μας. Μπαλιά του Σεργίου από δεξιά και με σουτ στη κίνηση ο Νικολάου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
82′ Έφυγε μόνος ο Παρούτης, ανατράπηκε από τον Τζολάκη και ο διαιτητής υπέδειξε αμέσως πέναλτι και κίτρινη στον τερματοφύλακα.
83′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Ναούμ ευστοχεί στο πέναλτι και πετυχαίνει τρίτο γκολ για την Εθνική μας.