Τι κι αν έχασαν τον Τζίμι Μπάτλερ στο ημίχρονο, τι κι αν οι Σέλτικς εκτέλεσαν 20 βολές παραπάνω, οι… αλύγιστοι Χιτ έκαναν break στη Βοστώνη (109-103) και πήραν ξανά προβάδισμα στη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρειας με 2-1.
Οι Χιτ είδαν τον ηγέτη τους, Τζίμι Μπάτλερ να τίθεται νοκ άουτ στο δεύτερο ημίχρονο λόγω φλεγμονής στο γόνατο, εκτέλεσαν μόλις εφτά βολές έναντι 28 των Σέλτικς, αλλά έδειξαν μέταλλο και έκαναν το break στην Βοστώνη κάνοντας το 2-1 στη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρειας.
Με τον Μπαμ Αντεμπάγιο να σηκώνει το βάρος (31π., 10ρ., 6ασ.), τον Μαξ Στρους να σημειώνει 16 κρίσιμους πόντους και τον Πι Τζέι Τάκερ να προσθέτει 17 πόντους, μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ, οι αλύγιστοι Χιτ επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα, με το επί μέρους σκορ στην πρώτη περίοδο να είναι 39-18 υπέρ του Μαϊάμι.
Στη συνέχεια ήρθε ο τραυματισμός του Μπάτλερ και οι Σέλτικς με τον εκπληκτικό Τζέιλεν Μπράουν (40π., 9ρ.) και τον Αλ Χόρφορντ (20π., 14ρ.) ροκάνισαν την διαφορά, όμως «πλήρωσαν» την έλλειψη καθαρού μυαλού στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης όταν και μείωσαν στον πόντο…
Εν τέλει οι Χιτ που επέδειξαν περισσότερη ψυχραιμία, πήραν τη νίκη με 109-103 και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της ανατολικής περιφέρειας, βάζοντας τους Σέλτικς με την πλάτη στον τοίχο.