Ετοιμάζει διαβατήρια η Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» επικράτησαν 2-0 της αδιάφορης Γιουβέντους και εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο Europa Conference League, παίζοντας ξανά στην Ευρώπη μετά από πέντε χρόνια.
Καλύτερα μπήκε στο «Αρτέμιο Φράνκι» στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η Γιουβέντους ελέγχοντας τον ρυθμό, αλλά σιγά-σιγά η Φιορεντίνα άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο και να απειλεί, με τις τελικές της να είναι ως επί το πλείστον εκτός εστίας. Παρόλα αυτά, κατάφεραν να εκμεταλλευτούν ένα λάθος του Κιελίνι, στο τελευταίο του ματς στα μπιανκονέρο, στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Ντάνκαν να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.
Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, με τους «βιόλα» να ελέγχουν το παιχνίδι και τη Γιουβέντους να είναι αναιμική. Τελικά, ο Μπονούτσι υπέπεσε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Νίκο Γκονζάλες να το μετατρέπει σε γκολ και να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στέλνοντας την Φιορεντίνα στην Ευρώπη.