Η Άρσεναλ έπαιζε μία σεζόν μέσα σε 90 λεπτά, αγχώθηκε, έβγαλε τον κακό της εαυτό και κατάφερε να χάσει μία μοναδική ευκαιρία να αγωνιστεί στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, κάνοντας ένα τεράστιο δώρο στην έτερη ομάδα του Βόρειου Λονδίνου. Ένα παιχνίδι που μπορούσε να κρίνει την μοίρα μιας ολόκληρης ομάδας έδινε η Άρσεναλ το βράδυ της Δευτέρας στο Σεντ Τζέιμς Παρκ απέναντι στην Νιούκαστλ. Μπορεί οι «καρακάξες» να μην είχαν κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, όμως έχουν αποδείξει πως παλεύουν για κάθε αγώνα, πόσο μάλλον στην έδρα τους που έχουν μαζέψει 22 βαθμούς μέσα στο 2022. Ωστόσο, οι «κανονιέρηδες» είχαν ακόμη σημαντικότερο λόγο για να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και να… «φτύσουν αίμα» για να πάρουν το τρίποντο. Με μία νίκη, το πλασάρισμα στην τετράδα θα κρινόταν μόνο από αυτούς την τελευταία αγωνιστική, καθώς θα χρειάζονταν νίκη απέναντι στην Έβερτον χωρίς να ενδιαφέρονται για το αποτέλεσμα της Τότεναμ. Η ήττα με 2-0 και με κάτω τα χέρια, ξάφνιασε αρκετούς, καθώς είδαν την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα να μπαίνει αγχωμένη και νωχελική στην αναμέτρηση παρότι έπαιζαν μία σεζόν μέσα σε 90 λεπτά. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι μόλις η 2η ήττα της Άρσεναλ απέναντι στην Νιούκαστλ τα τελευταία 15 χρόνια στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, με την πρώτη να έρχεται στις 15 Απριλίου του 2018. Πλέον χρειάζεται ένα θαύμα για να βρεθεί στην 4η θέση. Μόνο νίκη απέναντι στην Έβερτον και ήττα της Τότεναμ από την υποβιβασμένη Νόριτς στο Κάροου Ρόουντ. Φαντάζει απίθανο… Αν μιλούσαμε για τα «σπιρούνια» των τελευταίων ετών, θα μπορούσε κανείς να πει πως όλα είναι πιθανά. Ωστόσο, φέτος, στον πάγκο της ομάδας βρίσκεται ο Αντόνιο Κόντε, ένας τεχνικός που γνωρίζει πολύ καλά πώς να στήσει την ομάδα του  για να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Έτσι, για ακόμη μία χρονιά, η Άρσεναλ δεν θα καταφέρει να αγωνιστεί (κατά πάσα πιθανότητα) στο Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν, καταστρέφοντας τα μεταγραφικά σχέδια αλλά και το ηθικό των παικτών που πάλεψαν σκληρά για να τα καταφέρουν.]]>