ΑΕΛ νίκησε 3-1 την Δόξα. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ο οποίος με το φινάλε της σεζόν θα αποχωρήσει από την ΑΕΛ, προηγήθηκε με πέναλτι του Μιλιντσεάνου στο 8ο λεπτό. Η παράβαση έγινε στο 2ο λεπτό με χέρι του Καραμανώλη, δεν το σφύριξε ο ρεφ Κουμής και έκανα πέντε ολόκληρα λεπτά με το VAR (Κωνσταντίνος Φωτίου) για να αποφασίσουν αλλαγή της αρχικής απόφασης. Η Δόξα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 21’ με τον Μπένι για να έρθει ο Τεσέιρα με κεφαλιά στο 31’ να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΛ με 2-1. Το τελικό 3-1 ήρθε από τον Άγγελο Ανδρέου στο 89ο λεπτό. ΑΕΛ: Μέγερι, Φραντζής (Μ.Αντωνίου), Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ζτραβκόφσκι, Τσέποβιτς, Έουλερ (60′ Σωτηρίου), Παπαφώτης (87′ Ζαχαρία), Μαζάν, Μιλιντσεάνου (60′ Μπαλντέ), Μαρόσα (81′ Ανδρέου) Στον πάγκο: Κεραυνός, Κυριάκου, Χ. Αντωνίου, Ριστέφσκι,  Μάιντεβατς, Νικολεττίδης. ΔΟΞΑ: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ασαμόα (46′ Φασουλιώτης), Σαντίκ (81′ Σάσι), Κοβάσεβιτς, Τραϊτσέφσκι (70′ Σάιθ), Στυλιανού, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (70′ Ντρολέ), Μέσα (46′ Τιτζανί) Στον πάγκο: Πρινωτάκης, Σάιθ, Τιτζανί, Ντρολέ, Φασουλιώτης, Ποντικός ΣΚΟΡΕΡ: 8′ Μιλιντσεάνου (π.), 31′ Τεσέιρα, 89′ Ανδρέου/21′ Μπένι ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζτραβκόφσκι, Παπαφώτης/Τραϊτσέφσκι, Στυλιανού ΚΟΚΚΙΝΕΣ: ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 160 Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης Α’ Βοηθός Διαιτητής: Λαζάρου Ιωάννης Β’ Βοηθός Διαιτητής: Αναστασίου Στέφανος 4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος VAR: Φωτίου Κωνσταντίνος AVAR: Ο Μάριος Καλογήρου στη θέση του Γιώργου Νικολάου Παρατηρητής: Γερασίμου Παναγιώτης ———————————————————————————————- Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ Έναρξη αγώνα… 2′ Ζήτησε πέναλτι η ΑΕΛ για χέρι του Καραμανώλη. Μετά από διαβούλευση με το VAR ο διαιτητής πήγε να δει ξανά την φάση στο on field review. 7′ Ο διαιτητής είδε την φάση, άλλαξε απόφαση και υπέδειξε το πέναλτι. 8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιλιντσεάνου. [video width="426" height="240" mp4="https://balla.com.cy/wp-content/uploads/2022/05/1-0.mp4"][/video] 21′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Δόξα. Έγινε η μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΛ, κατέβασε την μπάλα ο Καραμανώλης και ο Μπένι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. [video width="426" height="240" mp4="https://balla.com.cy/wp-content/uploads/2022/05/1-1-2.mp4"][/video] 31′ ΓΚΟΛ. 3-1. Κόρνερ του Έουλερ από αριστερά και με κεφαλιά ο Τεσέιρα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. [video width="426" height="240" mp4="https://balla.com.cy/wp-content/uploads/2022/05/2-1.mp4"][/video] 45+4′ Πλασέ του Εμπραλίτζε ψηλά έξω. Τέλος α’ ημιχρόνου… Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου: Έναρξη β’ ημιχρόνου… 46′ Δύο αλλαγές για την Δόξα. Έμειναν στα αποδυτήρια οι Μέσκα και Ασαμόα και πέρασαν στο παιχνίδι Τιτζανί και Φασουλιώτης. 49′ Σουτ του Παπαφώτη έξω. 55′ Καλό σουτ ου Τσέποβιτς έξω. 78′ Σου του Τιτζανί από μακριά έξω. 89′ ΓΚΟΛ. 3-1. Πετυχαίνει τρίτο γκολ η ΑΕΛ. Ο Ανδρέου κινήθηκε ωραία, άδειασε τον προσωπικό του αντίπαλο και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. 90+1′ Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα. Ο Ντρολέ πέρασε και τον Μέγερι αλλά το πλασέ του έφυγε έξω. Τέλος αγώνα… ———————————————————————————————————- ]]>