Με το γκολ-πέναλτι του Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Τότεναμ πήρε μία σημαντική νίκη επικρατώντας με 1-0 της Μπέρνλι και πάτησε στην 4η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ και στο +2 από την Άρσεναλ. Από την άλλη, η ομάδα του Μάικ Τζάκσον παρέμεινε στην 17η θέση, στην ισοβαθμία με την Λιντς που βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού. Μετά τον θρίαμβο απέναντι στην Άρσεναλ, η Τότεναμ υποδέχθηκε την Μπέρνλι στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 37ης αγωνιστικής. Οι Λονδρέζοι με νίκη περνούσαν, έστω και προσωρινά στην 4η θέση ενώ η ομάδα του Μάικ Τζάκσον ήθελε ένα θετικό αποτέλεσμα για να αυξήσει την διαφορά της από την 18η θέση που οδηγεί στην Τσάμπιονσιπ. Όπως αναμενόταν, οι φιλοξενούμενοι έμειναν πίσω, άφησαν την κατοχή της μπάλας στους «σπερς» και αμύνθηκαν μαζικά, βάζοντας ακόμη και 9 παίκτες μέσα στην περιοχή τους για να κλείσουν τους χώρους για τους δραστήριους επιθετικούς των Λονδρέζων. Ο Νικ Πόουπ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Μπέρνλι, καθώς απέκρουσε εντυπωσιακά όλα τα σουτ που επιχείρησαν οι παίκτες της Τότεναμ. Αρχικά την σέντρα-σουτ του Σον στο 11ο λεπτό και στη συνέχεια τις κεφαλιές του Κέιν στο 13’ και το 17’, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα είπε «όχι» και στο μακρινό σουτ του Έμερσον. Μάλιστα, οι «κλάρετς» στην πρώτη τους ευκαιρία στο παιχνίδι, έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, Μάξουελ Κορνέ να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γιορίς από πλεονεκτική θέση. Δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου μέρους, ο Άσλεϊ Μπαρνς βρήκε την μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή με τον VAR να επεμβαίνει και να υποδεικνύει την παράβαση. Στο 45+8’, ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεση και άφησε «άγαλμα» τον Πόουπ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή του γωνία για το 1-0. Στην επανάληψη, η Μπέρνλι βγήκε από την περιοχή της, κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να γίνει απειλητική για την εστία του Ούγκο Γιορίς. Μάλιστα, έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ισοφάρισης στο 61ο λεπτό, με τον Άσλεϊ Μπαρνς να επιχειρεί ένα δυνατό σουτ που κατέληξε στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Σον να απειλήσει με προβολή από κοντινή απόσταση, ωστόσο για ακόμη μία φορά ο Πόουπ απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Η αμυντική προσέγγιση των «σπιρουνιών» στο δεύτερο ημίχρονο επέτρεψε στην Μπέρνλι να βρει χώρους και να ανεβάσει τις γραμμές της. Ωστόσο, αυτό άφηνε χώρους στα μετόπισθεν των φιλοξενούμενων με την ομάδα του Αντόνιο Κόντε να ψάχνει είτε τον Σον είτε τον Κέιν για να ξεκινήσει τις αντεπιθέσεις της. Όσο περνούσαν τα λεπτά, η Τότεναμ έριχνε όλο και περισσότερο τον ρυθμό του αγώνα προστατεύοντας το υπέρ της 1-0 μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, παίρνοντας μία σημαντική νίκη που την φέρνει στην 4η θέση και το +2 από την Άρσεναλ. ]]>