Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στον δεύτερο αγώνα της σειράς της ημιτελικής φάσης των play offs της ΟΠΑΠ Basket League, όπου επικράτησε στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας» του ΑΠΟΕΛ με 87-67. Κορυφαίος για τους «ερυθροκίτρινους» ήταν ο Κόλιν Μάλκολκ που πέτυχε 28 πόντους (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ). Ο τρίτος αγώνας της σειράς θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 4 Μαΐου στις 20:00 και θα διεξαχθεί στο Λευκόθεο. Την πρόκριση της στους τελικούς θα πάρει η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ στο 6’ να είναι στο 16-15 για τον ΑΠΟΕΛ, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος της περιόδου όπου προηγούνταν με 25-21. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο 16’ με 35-31, και τρία λεπτά πιο μετά με 43-39. Ωστόσο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Μάλκολμ με δίποντο και ο Στυλιανού με τρίποντο, έδωσαν προβάδισμα στους «ερυθροκίτρινους» με 44-43. Ο Κεραυνός μπήκε πιο δυνατά στην γ’ περίοδο και έως το 25:30 είχε δημιουργήσει διαφορά δέκα πόντων (56-46). Το τέλος της περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 65-53. Παρόμοια ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, όπου στο 35’ η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη ήταν μπροστά με +15 (76-61). Ο Κεραυνός διατήρησε το προβάδισμα του έως το τέλος και πήρε την νίκη με τελικό σκορ 87-67. ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 44-43, 65-53, 87-67 Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης) Μπερνς 16 (1), Μιχαήλ, Στυλιανού 20 (5), Γουάιτ 7, Γιαξής, Πασιαλής 4, Ανδρέου, Γονατάς, Μαραγκός 2, Τίγκας 8 (2), Ραζής 2. ΑΠΟΕΛ (Μάριος Αργυρού) Σιμιτζής 15 (5), Ιερωνυμίδης 1, Γκρίφιν 5 (1), Πόιντερ 13, Τιμπουά 19 (3), Γιανναράς 8, Κοιλαράς 6 (2), Παπάμιχαηλ, Κουμής. .]]>