Παραμένει δύσκολη η αποστολή της Λεβάντε, που ναι μεν πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τη Βαλένθια στο τοπικό ντέρμπι, ωστόσο η διαφορά της από τη σωτηρία είναι στο -6, τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος στη La Liga. Οι «νυχτερίδες» πήραν προβάδισμα με κεφαλιά του Ούγκο Δούρο στο 27ο λεπτό, ωστόσο 4’ αργότερα έμειναν με παίκτη λιγότερο. «Φταίχτης» ο Γκαγιά, που στην αρχή πήρε κίτρινη κάρτα για φάουλ ωστόσο κατόπιν χρήσης VAR, ο διαιτητής της αναμέτρησης αποφάσισε να τον αποβάλλει. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες μέχρι την ανάπαυλα, ωστόσο απέτυχαν να σκοράρουν κι έτσι πήγαν στα αποδυτήρια όντες πίσω, με 1-0. Οι προσπάθειες των Λεβαντίνων συνεχίστηκαν στο δεύτερο μέρος, με τον Ντουάρτε να καταφέρνει να λυτρώσει τελικά την ομάδα του με κεφαλιά στο 81ο λεπτό. Το 1-1 δεν άλλαξε στο “Mestalla”, με τις «νυχτερίδες» να παραμένουν στη 10η θέση και τους «γρκρανότας» στην τελευταία. Αναλυτικά, η 34η αγωνιστική: Παρασκευή 29/4 Σεβίλλη-Κάντιθ 1-1 (7′ Ενεσίρι-66′ Λούκας Πέρεθ) Σάββατο 30/4 Αλαβές-Βιγιαρεάλ 2-1 (5′ Λαγουάρδια, 31′ Εσκαλάντε- 47′ Τσουκουέζε) Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 4-0 (33′, 43′ Ροντρίγκο, 55′ Ασένσιο, 81′ Μπενζεμά) Βαλένθια-Λεβάντε 1-1 (27′ Ούγκο Δούρο – 81′ Ντουάρτε) Μπιλμπάο-Ατλέτικο Μαδρίτης 22:00 Κυριακή 1/5 Ελτσε-Οσασούνα 15:00 Γρανάδα-Θέλτα 17:15 Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 19:30 Μπαρτσελόνα-Μαγιόρκα 22:00 Δευτέρα 2/5 Χετάφε-Μπέτις 22:00