Ο «κακός» δαίμονας της Έβερτον, Ντιβόκ Οριγκί, δεν σταματά να σκοράρει όταν βλέπει τα μπλε των «ζαχαρωτών», φτάνοντας τα έξι γκολ απέναντι στους συμπολίτες της Λίβερπουλ μετά και το 2-0 που διαμόρφωσε το απόγευμα της Κυριακής στο «Άνφιλντ».
Ο Βέλγος επιθετικός διανύει τους τελευταίους του μήνες στην ομάδα του Κλοπ, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν αγωνίζεται με το ίδιο πάθος και την ίδια θέληση για να πάρει λεπτά συμμετοχής με τη φανέλα της Λίβερπουλ.
Έτσι λοιπόν, στο πιο πρόσφατο ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ, ο 27χρονος πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο και στο 85ο λεπτό με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-0 στο 90′ ενάντια στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ.
Μάλιστα, αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως με τα έξι τέρματα κόντρα στην Έβερτον, ο Οριγκί διπλασίασε το ρεκόρ του σε γκολ απέναντι σε μία συγκεκριμένη αγγλική ομάδα, ενώ σε όσα έχει σκοράρει απέναντι στους συμπολίτες μετράει μόνο νίκες (5/5).
Αναλυτικότερα, τα γκολ του Οριγκί κόντρα στην Έβερτον:
24/04/2022 Λίβερπουλ – Έβερτον 2-0 (85΄Οριγκί)
4/12/2019 Λίβερπουλ – Έβερτον 5-2 (6’, 31’ Οριγκί)
2/12/2018 Λίβερπουλ – Έβερτον 1-0 (90+6’ Οριγκί)
1/04/2017 Λίβερπουλ – Έβερτον 3-1 (60’ Οριγκί)
20/04/2016 Λίβερπουλ – Έβερτον 4-0 (43’ Οριγκί)
Φυσικά, η «χρυσή» αλλαγή του Γιούργκεν Κλοπ έχει βοηθήσει αρκετά την Λίβερπουλ και την φετινή σεζόν με πιο σημαντικό το γκολ-buzzer beater επί της Γουλβς στο «Μολινό» στο 94ο λεπτό της αναμέτρησης (1-0), δίνοντας στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.
Επιπλέον μετράει τρία τέρματα σε έξι συμμετοχές στην φετινή Premier League, ένα στους ομίλους του UEFA Champions League και δύο στο Carabao Cup, το οποίο κατέκτησαν οι «κόκκινοι».
Εναλλακτική επιλογή από τον πάγκο που σίγουρα θα λείψει από τους «reds»,
αλλά μπορεί να βοηθήσει και στα εναπομείναντα ματς που έχει να δώσει η Λίβερπουλ σε Premier League, Champions League και στον τελικό του FA Cup απέναντι στην Τσέλσι (Σάββατο 14/05, 18:45).