Φόρα πήρε η Σαλερνιτάνα, που πέρασε με 1-0 από την έδρα της Ουντινέζε, πέτυχε τη 2η σερί νίκης της και απέκτησε ελπίδες παραμονής.
Στο 17ο λεπτό ο Γιάγιαλο έστρωσε στον Πουσέτο που έκανε το σουτ αλλά ο Ζέπε έσωσε ενώ στο 28’ ο κίπερ της Σαλερνιτάνα είπε όχι και σε σουτ του Σάμαρντζιτς.
Στο 81ο λεπτό μετά από λάθος του Ζεέχελααρ, ο Μίκαελ έκανε το σουτ από τα 20 μέτρα, με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Σιλβέστρι και  στο 85’ ο Ζέπε απέκρουσε το σουτ φάουλ του Ντεουλοφέου. Τελικά στο 90+3’ οι γηπεδούχοι έφυγαν στην κόντρα, ο Έντερσον έβγαλε όμορφα στον Βέρντι που πλάσαρε για το 0-1.
ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Πάμπλο Μαρί, Σοπ (70’ Ζεέχελααρ)ί, Πέρεθ, Μπακιάο, Ουντότζι, Πουσέτο (65’ Σαξές), Αρσλάν (57’ Μακεντζό), Ουντότζι, Γιάγιαλο (56’ Γουάλας), Σάμαρντζιτς, Ντεουλοφέου
ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Ζέπε, Φάτσιο, Γκιομπέρ, Ζορτέα, Ρανιέρι, Ριμπερί (72’ Μίκαελ), Ραντοβάνοβιτς, Κουλιμπαλί (72’ Κάστανος), Μπόχινεν, Έντερσον, Μπονατσόλι (87′ Βέρντι)