Η τρίτη σερί επιτυχία της Λανς επί της Λιλ (η δεύτερη φετινή έπειτα από τον αποκλεισμό στο κύπελλο) στο Derby du Nord ήταν και η πιο… γλυκιά, αφού εκδικήθηκε για την περσινή συντριβή στο «Φελίξ Μπολάρ». Η νίκη με 2-1 για την 32η αγωνιστική της Ligue 1 προκάλεσε και προσπέραση, με τους «λανσουά» να αυξάνουν τις ελπίδες τους για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Μόλις στο 4ο λεπτό ο Πρέμισλαβ Φρανκόβσκι έβαλε φωτιά στο ντέρμπι, ανοίγοντας από κοντά το σκορ για τους φιλοξενούμενους
. Ο Αρνό Καλιμουεντό έκανε το 2-0 στο 37′, παρότι οι πρωταθλητές Γαλλίας είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, με αποκορύφωμα το δοκάρι του Ρενάτο Σάντσες.
Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, ο Ξέκα μείωσε σε 1-2 και μετέτρεψε το 2ο ημίχρονο σε προσπάθεια των «λιλουά» να κάνουν την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε δύο (άστοχες) τελικές, αλλά ούτε οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι. Το δεύτερο δοκάρι τους, από τον Έντον Ζέγκροβα, ήταν κι η πιο καλή στιγμή, με το 1-2 να μένει μέχρι τέλους.