Με νίκη μπήκε στη β’ φάση της ΟΠΑΠ Basket League η Giovani ΕΝΠ, επικρατώντας με 69-50 της Ομόνοιας. Κορυφαίος παίκτης ο Ντεάντρε Ντίκσον με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.
Με δύο τρίποντα ξεκίνησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στο 3-3 με τη συμπλήρωση των 2 λεπτών. Η Ένωση πήρε προβάδισμα στο 3’ με 5-3, ενώ η διαφορά έφτασε στο +9 στο 7’ για το 13-4 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 19-8.
Η Ομόνοια ξεκίνησε με 5 σερί πόντους στην δεύτερη περίοδο μειώνοντας σε 19-13 στο 12’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το δίποντο του Ντίκσον στο ίδιο λεπτό, και το τρίποντο του Γεωργίου στο 13’ για το 24-13. Οι «βυσσινί» ανέβασαν τη διαφορά στο +10 στο 17’, με τον Χαραλάμπους να ευστοχεί σε τρίποντο, ενώ το ημίχρονο έληξε σε 35-23.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φλουντ μείωσε σε 37-26 με το τρίποντο του στο 23’, όμως ο Πυριλλής ανέβασε την ομάδα του Παραλιμνίου στο +15 στο 25’ (42-27). Η διαφορά έφτασε στο +20 στο 18’ (52-32) και το σκορ δεκαλέπτου ήταν 54-36.
Στην τελευταία περίοδο το τρίποντο του Πηλακούτα μείωσε σε 62-43 στο 33’ για τους «πράσινους», με τον Φλουντ να κάνει το 62-48 στο επόμενο λεπτό. Η ΕΝΠ διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι τη λήξη του αγώνα, παίρνοντας το ροζ φύλλο με 69-50
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-8, 35-23, 54-36, 69-50
Giovani ΕΝΠ (Ζάκης Παπαδόπουλος): Μκλίλαν 16 (1), Ντίκσον 20, Γεωργίου 6 (2), Μπούργκετ 8 (2), Πυρίλλης 3, Ζάντης, Χαραλάμπους 8 (2), Χατζηκώστας 2, Τσέλεπας, Σολωμού 4, Χατζηκωνσταντή, Καραγιάννης 2
Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Σμιθ 5 (1), Μύθιλλος 8, Φλουντ 15 (3), Πηλακούτας 8 (2), Κριλ 12 (1), Χατζηλέρης,  Παπαδημητρίου 2, Τσιντάς