O Εθνικός Άχνας με δεύτερη νίκη επί της ΕΝΠ, αυτή τη φορά με  4-0 στο «Τάσος Μάρκου», πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου.
Οι γηπεδούχοι, στο πρώτο μέρος, έχασαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες, αλλά ο Χριστοδούλου με τις αποκρούσεις του κράτησε τους φιλοξενούμενους. Ότι δεν κατάφεραν να κάνουν οι παίκτες του Μαρίνου Σατσιά, το έκαναν αυτοί του Αντρέι Ράζντραχ με τον Άδωνη στο 31’ να ανοίγει το σκορ και να βάζει γερές βάσεις πρόκρισης.
Η ομάδα του Παραλιμνίου, στο 35’ έχασε διπλή τεράστια ευκαιρία με τον Ντα Σίλβα. Στην πρώτη φάση του είπε «όχι» ο Κύπριο κίπερ, ενώ στην επαναφορά, σε κενή εστία βρήκε το δοκάρι! Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους, ο ρεφ Δημήτρης Κουμή, σφύριξε πέναλτι υπέρ των βυσσινή σε μαρκάρισμα του Χριστοδούλου πάνω στον Ηλία, όμως, ο VAR Γιώργος Νικολάου, είχε αντίθετη άποψη και έστειλε τον διαιτητή να τη φάση από το μόνιτορ του γηπέδου. Τότε, ο «άρχοντας» της αναμέτρησης, στο 45+9’ (!) ακύρωσε την απόφαση του.
Στο 49’ τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, αφού ο Εθνικός Άχνας βρήκε δεύτερο γκολ με τον Μάζουρεκ, ενώ το 3-0 σημείωσε από το σημείο του πέναλτι ο Μ. Ηλία στο 75’.  Ο Κουμής στο 88’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 για να σφραγίσει με… πανηγυρικό τρόπο την πρόκριση της ομάδας του στα ημιτελικά μετά από 10 χρόνια!

ΕΝΠ: Οικονομάκης, Κοτσώνης, Ντα Σίλβα, Ντρέκσα, Πρωτοπαπάς (74′ Τάιλερ), Λουσέρο, Κατσιάρης, Βικάριο (63′ Γαβριήλ), Μέιρα (63′ Μέιρα), Ηλία (80′ Κολοκούδιας), Ντούμπαγιτς (74′ Γκερεμπένιτς).
Στον πάγκο:  Μιχαήλ, Ιβάν, Χριστοφή, Μαυρουδής, Φλουρής, Οκκαρίδης, Λαμί.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Χριστοδούλου, Άδωνη, Περατικός, Ζάκπα (46′ Πηλέας), Άμπραχαμ (71′ Κ. Ηλία), Μ. Ηλία, Γκόρουπετς (78′ Κυπριανού), Ιωάννου, Μάζουρεκ, Χολ, Ντούρις (60′ Ντόλεζαλ)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5′ Σουτ του Μέιρα, αποκρούει ο Χριστοδούλου.
16′ Πλασέ του Ντα Σίλβα, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Χριστοδούλου.
20′ Σουτ του Μάζουρεκ, ψηλά πάνω από την εστία.
22′ Παράλληλο γύρισμα του Ηλία, ο Χριστοδούλου έπεσε και μπλόκαρε.
31′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Άδωνη με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ιωάννου, ανοίγει το σκορ.
35′ Τεράστια διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Ντα Σίλβα. Σε πρώτο χρόνο έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Χριστοδούλου και στην επαναφορά σε κενή εστία, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
39′ Σέντρα σουτ του Κοτσώνη, νέα απομάκρυνση του Χριστοδούλου σε κόρνερ.
44′ Κίτρινη στον Ηλία.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1′ Πέναλτι για την ΕΝΠ σε μαρκάρισμα του Χριστοδούλου πάνω στον Ηλία.
45+5′ Ο ρεφ Δημήτρης Κουμή, ακυρώνει την απόφαση του, αφού ο VAR, Γιώργος Νικολάου κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση από το μόνιτορ του γηπέδου.
46′ Αλλαγή για τον Εθνικό ΄΄Άχνας. Πηλέας στη θέση του Ζάκπα.
49′ ΓΚΟΛ 0-2. Γύρισμα του Ηλία στον Μάζουρεκ, που με πλασέ δίνει αέρα δύο τερμάτων στον Εθνικό Άχνας.
55′ Πάσα του Βικάριο στον Λουσέρο ο οποίος έκανε το πλασέ, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
60′ Νέα πολύ καλή απόκρουση του Χριστοδούλου σε κεφαλιά του Ηλία.
61′ Ντόλεζαλ μέσα, Ντούρις έξω.
63′ Διπλή αλλαγή για την ΕΝΠ. Γαβριήλ και Λαμί εντός, Βικάριο και Μέιρα εκτός.
71′ Κουμή και Κ. Ηλία αντικαθιστούν τους Μάζουρεκ και Άμπραχαμ.
72′ Πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας σε μαρκάρισμα πάνω στον Μ. Ηλία.
74′ Γκερεμπένιτς και Τάιλερ αντί Ντούμπαγιτς και Πρωτοπαπά.
75′ ΓΚΟΛ 0-3. Ο Μάριος Ηλία ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι.
78′ Ο Γκόρουμπετς αφήνει τη θέση του στον Κυπριανού.
80′ Ο Κολοκούδιας αντικαθιστά τον Ηλία.
82′ Κίτρινη στον Γαβριήλ.
84′ ΓΚΟΛ 0-4. Ο Κουμής ευνοήθηκε από τις κόντρες, και με ψύχραιμο πλασέ σκόραρε και αυτός.
90′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.