Διπλό επί του Αχιλλέα Καϊμακλίου πήρε η Giovani ΕΝΠ σε εξ αναβολής αγώνα για τη 22η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας με 75-71. Κορυφαίος για τους νικητές ο Ντε Αντρέ Ντίκσον ο οποίος πέτυχε 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Στο 5′ η Giovani ΕΝΠ είχε διαφορά με διψήφιο αριθμό (6-16) μετά το λέι απ του Μπούργκετ, ενώ στα ίδια επίπεδα ήταν και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-24).

Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου μπήκε με σερί οκτώ πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 12′ μείωσε στους τρεις πόντους (21-24) με το καλάθι του Νάιλς. Στη συνέχεια οι «βυσσινί» άνοιξαν εκ νέου τη διαφορά και στο 17′ με το καλάθι του Ντίκσον προηγούνταν με 14 πόντους (25-39). Οι γηπεδούχοι μείωσαν κατά πέντε πόντους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (34-43).

Στο 23′ οι γηπεδούχοι με τις δύο βολές του Μπράουν πλησίασαν στους πέντε πόντους (40-45), με τους φιλοξενουμένους στο 28′ με το λέι απ του Μπούργκετ να ανεβάσουν τη διαφορά στους δέκα πόντους (49-59).

Τρεισήμισι λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού η Ένωση είχε προβάδισμα 11 πόντων (57-68) μετά το λέι απ του Μκλίλαν, με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου να φτιάχνει σερί επτά πόντων και μείωσε σε τέσσερις (64-68) με το καλάθι του Νάιλς ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Με επτά δευτερόλεπτα να απομένουν οι γηπεδούχοι με το καλάθι του Τρετιακόβ μείωσαν στους τρεις (71-74), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με τη βολή του Μκλίλαν που έδωσε το ροζ φύλλο στην Ένωση με τελικό σκορ 75-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 34-43, 49-59, 71-75

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή)

Μπράουν 24 (1), Γεωργακούδης 10 (1), Βασιλείου, Χάρβεϊ 15 (1), Νάιλς 12, Χριστούδιας, Τρετιακόβ 10 (1), Ανθυμιάδης