Η Εθνική Ελπίδων αν και κρατούσε τη νίκη στα χέρια της κόντρα στην Ισλανδία, ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, αδικώντας τον εαυτό της, στο πλαίσιο των προκριματικών του Euro U-21.
Το σύνολο του Γιάννη Οκκά, ήταν κατά πολύ ανώτερο στο α’ μέρος, εκεί όπου βρήκε και το γκολ που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο 26’ ο Κωστή έκανε το σουτ, ο Ισλανδός κίπερ έδιωξε ασταθώς, αλλά ο Γερολέμου, στην επαναφορά, πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-0.
Στην επανάληψη, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, κοίταξε περισσότερο να κρατήσει το αποτέλεσμα και δεν είχε ανάλογη εμφάνιση όπως το πρώτο 45λεπτο. Στο β’ ημίχρονο, οι Ισλανδοί ήταν καλύτεροι και έψαξαν πιο «ζεστά» την ισοφάριση κάτι που ήρθε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.
Ενώ όλα έδειχναν πως η Εθνική μας θα πάρει τη νίκη, ο Κ. Χλίνσον είπε την τελευταία λέξη, ισοφαρίζοντας στο 90+4’.
Η Κύπρος παραμένει στην προτελευταία θέση με 8 βαθμούς, με την Ισλανδία να ανεβαίνει στους 9 βαθμούς και την τρίτη θέση.

ΚΥΠΡΟΣ: Κίττος, Σεργίου (86′ Αντωνίου), Καραμανώλης, Σιέλης, Μιχαήλ, Γαβριήλ, Γερολέμου (46′ Ναούμ), Σατσιάς (71′ Κ. Ηλία), Φραντζής, Κωστή (58′ Παρούτης), Πικής (71′ Κατσαντώνης)
Στον πάγκο: Κυριάκου, Νικολάου, Πολυκάρπου, Αντωνίου, Ευτυχίδης
ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Βαλντίμαρσον, Κ.Φ. Γκούναρσον (58′ Τόμασον), Θόρνταρσον, Ρόμπερτσον (90′ Ματίασον), Φρίντρικσον, Μπγιάρκασον (80′ Γ.Α. Γκούναρσον), Χλινσον Άντρασον (59′ Γκούνυμουντσον), Βίλμουσον, Μάγκνουσον, Ίγκνασον (58′ Α. Χλίνσον)
Στον πάγκο: Μπενέντικτσον, Βαλγκέιρσον, Θόρκελσον, Ματίασον,

Σκόρερ: Γερολέμου (26′) / Κ. Χλίνσον (90+4′)
Κίτρινες:
Πικής, Σατσιάς / Άντρανσον, Μάγκνουσον, Α. Ίλισον
Κόκκινες:
Διαιτητής:
Γκιόργκι Νταβίντοφ (Βουλγαρία)
Βοηθοί:
Γκιόργκι Ντόινοφ, Πέταρ Μίτρεφ, (Βουλγαρία)
Τέταρτος: Ντράγκομιρ Νταγκάνοφ (Βουλγαρία)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
1′ Κεφαλιά του Μάγκνουσον, μπλοκάρει ο Κίττος.
7′ Κίτρινη στον Άντρανσον.
13′ Πλασέ του Πική, η μπάλα πάει παράλληλα με την εστία.
16′ Σουτ στην κίνηση από τον Σεργίου, πολύ ψηλά.
20′ Ο Γαβριήλ επιχείρησε το σουτ, ο Βαλντίμαρσον έπεσε στη γωνία του και έδιωξε.
22′ Νέα απόκρουση του Ισλανδού τερματοφύλακα, αυτή τη φορά σε σουτ του Κωστή εκτός περιοχής.
26′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κωστή είδε το σουτ του να αποκρούεται ασταθώς και ο Γερολέμου στην επαναφορά, σε κενή εστία ανοίγει το σκορ.

31′ Κίτρινη στον Πική.
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Εθνική μας και δίκαια βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Οι διεθνείς μας, δημιούργησαν πολλές φάσεις ειδικά μέχρι το 30′, και είχαν τον έλεγχο του ματς.
ENAΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
46′ Αλλαγή για την Εθνική μας. Ναούμ αντί Γερολέμου.
57′ Κίτρινη στον Μάγκνουσον.
58′ Τριπλή αλλαγή για την Ισλανδία. Γκούντμουντσον, Τόμασον και Α. Ίλισον μέσα, Άντρασον, Κ.Φ. Γκούναρσον και Ίγκνασον έξω.
58′ Αλλαγή και για την Κύπρο. Παρούτης στη θέση του Κωστή.
62′ Κίτρινη στον Σατσιά.
65′ Στο έδαφος ο Πικής, ζήτησε πέναλτι, «παίζεται» από τον Βούλγαρο ρεφ.
71′ Διπλή αλλαγή για την Κύπρο. Κατσαντώνης και Κ. Ηλία εντός, Πικής και Σατσιάς εκτός.
76′ Κίτρινη στον Α. Χλίσον.
77′ Κεφαλιά του Σιέλη, διώχνει προ της γραμμής ο Ρόμπερτσον.
78′ Σουτ του Α. Χλίνσον, η μπάλα έξω.
80′ Ο Μπγιάρκαρσον αφήνει τη θέση του στον Γ.Α. Γκούναρσον.
86′ Αλλαγή από τον Γιαννή Οκκά. Ο Αντωνίου αντικαθιστά τον Σεργίου.
90′ Αλλαγή από την Ισλανδία. Ματίασον αντί Ρόμπερτσον.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+4′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Κ. Χλίνσον ισοφαρίζει.