Τι και αν ήταν με 10 παίκτες; Η Τζένοα πήρε σημαντικό «τρίποντο» για να μείνει στην κατηγορία με 1-0 εναντίον της Τορίνο στο 14’ με τον Μανόλο Πορτανόβα και ισοβαθμεί στην 18η θέση με την Βενέτσια και απέχει τρεις πόντους για να βγει εκτός ζώνης υποβιβασμού.
Σε ένα παιχνίδι κέντρου χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό, ένταση και μεγάλες στιγμές, η Τζένοα έβαλε «φωτιά» στην αναμέτρηση με το γκολ του Πορτανόβα στο 14’, ενώ η αποβολή δέκα λεπτά αργότερα του Όστιγκαρντ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έδειχνε πως η Τορίνο αργά ή γρήγορα θα βρει την ισοφάριση. Τελικά, το ημίχρονο έληξε δίχως πολλά-πολλά.
Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε, ο αγώνας δεν πρόσφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις όσο και αν επιδίωξε να ισοφαρίσει η Τορίνο και η αναμέτρηση «έσβησε» στο 1-0 για τους γηπεδούχους που κοιτούν πιο αισιόδοξα τις υπόλοιπες αγωνιστικές.
Η Τορίνο βρίσκεται στην 11η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος δίχως να ελπίζει σε θέση στην Ευρώπη και χωρίς να κινδυνεύει να πέσει.