Όπως και στο κύπελλο, έτσι και στο πρωτάθλημα, ΑΕΛ και Ομόνοια έμειναν στην ισοπαλία με 1-1, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του β’ γκρουπ.
Το σκορ άνοιξε ο Ζαχαρίου στο 14΄’ με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ, για να έρθει ο Έουλερ να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 85’ με έναν «κεραυνό».
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι έχοντας μια φλύαρη κατοχή, όμως στο β’ μέρος, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη, αλλά το πλασέ του Μάταβς, σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Μέγιερι.
Σαφώς καλύτερη η εικόνα του ματς στην επανάληψη.
Οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ανεβαίνουν στους 32 βαθμούς, ενώ το τριφύλλι πάει στους 33.

ΑΕΛ (Παντελίδης): Μέγιερι, Αντωνίου (83′ Μπαλντέ), Σωτηρίου, Ριστέφσκι, Μαζάν, Φραντζής, Ριέρα (56′ Έουλερ), Ζτραβκόφσκι (69′ Ρέινολντς), Τόρες (69′ Ανδρέου), Μαρόσα, Μιλιντσεάνου (69′ Μαΐντεβατς)
Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Ντάβερβελντ,
Ομόνοια (Λένον): Παναγή, Ψάλτης, Λανγκ, Παναγιώτου, Κίκο (61′ Λέζιακς), Μπασιρού, Χαραλάμπους (69′ Γιούστε), Ζαχαρίου (74′ Μποτεάκ), Λοβέρα, Κακουλλής (61′ Μάταβς), Ασάντε (61′ Λοΐζου)

ΤΟ LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
4′ Γύρισμα του Αντωνίου, ο Λανγκ προσπάθησε να διώξει και για εκατοστά, η μπάλα, δεν πήγε στα δίκτυα της ομάδας του.
13′ ΣΧΟΛΙΟ Καλύτερα μπήκαν στο ματς οι γηπεδούχοι με τον Νιλ Λένον να έχει παράπονα από αυτά που βλέπει από τους ποδοσφαιριστές του και να κάνει συνεχώς παρατηρήσεις…
14′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Ζαχαρίου δέχθηκε ωραία κάθετη από τον Κακουλλή και με πλασέ πάνω από τον τερματοφύλακα ανοίγει το σκορ. Είναι το πρώτο γκολ του Κύπριου μεσοεπιθετικού με το τριφύλλι.

26′ Ο Μέγιερι πέφτει και μαζεύει το παράλληλο γύρισμα του Ζαχαρίου και ενώ περίμενε μόνος ο Ασάντε.
30′ Κίτρινη στον Φραντζή.
31′ Κίτρινη στον Κακουλλή.
35′ O Ριέρα πέρασε, μπήκε στην περιοχή, έκανε και τη σέντρα με τον Ψάλτη να διώχνει με κεφαλιά.
36′ Κίτρινη στον Μπασιρού.
43′ Πλασέ του Χαραλάμπους, μπλοκάρει ο Μέγιερι.
45′ Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος.
ΣΧΟΛΙΟ:
Αν και δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση η Ομόνοια, με τον Νιλ Λένον να κάνει πολλές παρατηρήσεις, ήταν αυτή που βρήκε πρώτη τον δρόμο προς τα δίκτυα.
Στο 14’ ο Ζαχαρίου πήρε την κάθετη από τον Κακουλλή και με ψύχραιμο ψηλοκρεμαστό πλασέ άνοιξε το σκορ, βρίσκοντας το πρώτο του γκολ με το τριφύλλι.
Η ΑΕΛ, μετά το γκολ που δέχθηκε, προσπάθησε να βρει την ισοφάριση, χωρίς, ωστόσο να χάσει την ξεκάθαρη ευκαιρία, έχοντας μια φλύαρη κατοχή.
Κάπως έτσι, το γκολ του Ζαχαρίου ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια, σ’ ένα μέτριο πρώτο μέρος.

46′ Σουτ του Ριέρα, δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παναγή.
56′ Έουλερ στη θέση του Ριέρα.
57′ Τρομερή απόκρουση του Μέγιερ στην κεφαλιά του Λοβέρα από κοντινή απόσταση.
61′ Προσπάθεια του Μαρόσα, ο Παναγή διώχνει σε κόρνερ.
61′ Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Λοΐζου, Μάταβς και Λέζιακς, αντί Ασάντε, Κακουλλή και Κίκο.
66′ Σουτ του Μάταβς, έξω.
69′ Γιούστε στη θέση του Χαραλάμπους.
69′ Τριπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Μέσα οι Ρέινολντς, Ανδρέου και Μαΐντεβατς, εκτός οι Ζτραβφκόφσκι, Τόρες και Μιλιντσεάνου.
74′ Ο Μποτεάκ αντικαθιστά τον Ζαχαρίου.
83′ Μπαλντέ στη θέση του Αντωνίου.
85′ ΓΚΟΛ 1-1. Ο Έουλερ με ένα «κεραυνό» εκτός περιοχής ισοφαρίζει.
87′ Πλασέ του Μάταβς, η μπάλα στο δοκάρι.