Σε ένα ντέρμπι διαφήμιση του αθλήματος, με πολλά δράματα, ένταση, ρυθμό και παράταση το ΑΠΟΕΛ επικράτησε της ΑΕΛ με 5-4 στο Λευκόθεο, για την πρώτη αναμέτρηση της σειράς των τελικών στο Futsal και είναι μια ανάσα μακριά από το πρωτάθλημα!
Αν και οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα, αυτοί που βρήκαν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίκτυα ήταν οι φιλοξενούμενοι.
Το σκορ άνοιξε ο Κρέκος στο 7’ με ωραίο σουτ. Στη συνέχεια, το ΑΠΟΕΛ πίεσε αρκετά, έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως, ο Μιχαλίτσης έκανε μεγάλη εμφάνιση και κράτησε το μηδέν στην εστία μέχρι το τέλος του α’ 20λεπτου.
Στην επανάληψη, αυτό που έψαχνα το βρήκε η ομάδα του Μυλωνά με τον Σοροκάπα, στο 23’ να ισοφαρίζει σε 1-1, όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 27’ ο Ράφαελ έγραψε το 2-1 για την ομάδα του Χαραλάμπους.
Και ενώ οι γαλαζοκίτρινοι της Λεμεσού ήταν σχεδόν δύο λεπτά μακριά από τη νίκη, ο Σκαρπάρης στο 38’ ισοφάρισε και έστειλε το ντέρμπι στην παράταση.
Εκεί ο Ομήρου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ με το γκολ του στο 44’ (ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους της παράτασης),  για το 3-2, ενώ ο Ιακώβου, στο 46’ πέτυχε 4-2.
Η ΑΕΛ ξαναμπήκε στο κόλπο με τον Ράφαελ στο 48’, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση, ο Σκαρπάρης διαμόρφωσε το 5-3. Το τελικό 5-4 διαμόρφωσε ο Ράφαελ, στο 50’, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος,
με 10μετρη εκτέλεση πέναλτι.
Υπενθυμίζεται πως οι νίκες της κανονικής διάρκειας μεταφέρονται και οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας, μετά τη σημερινή, θέλουν ακόμα μία για να στεφθούν πρωταθλητές, ενώ οι γαλαζοκίτρνοι της Λεμεσού, ακόμα τέσσερις.
ΑΠΟΕΛ: Ψηλογένης, Ομήρου, Σοροκάπα, Ιακώβου, Σκαρπάρης, Κόνιαλης, Κουλλούπα, Δημητρίου, Βασιλείου, Χριστοδούλου, Τσίτσος, Ριμπέιρο
AΕΛ: Μιχαλίτσης, Σωκράτους, Ράφαελ, Κάντζο, Χατζηγεωργίου, Τσακανιάς, Κρέκος, Ανδρέου, Χριστοδούλου, Μυλωνάς, Φαμπρίτσιο

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Ο Σοροκάπα απείλησε δύο-τρεις φορές για το ΑΠΟΕΛ, όμως, ο Μιχαλίτσης ήταν σε ετοιμότητα.
6′ Εντυπωσιακή διπλή απόκρουση του Μιχαλίτση σε προσπάθεια του Ιακώβου.
7′ ΓΚΟΛ 0-1. Ο Κρέκος ανοίγει το σκορ και βάζει σε θέση οδηγού την ΑΕΛ.
Μικρή διακοπή στο παιχνίδι λόγω κάποιων αντικειμένων που έπεσαν στο παρκέ.
9′ Ο Ψηλογένης διώχνει σωτήρια.
11′ Ο Ράφαελ έκανε το τάκλιν στο πλασέ του Σοροκάπα.
16′ Πολλές προσπάθειες από το ΑΠΟΕΛ για να βρει την ισοφάριση, αλλά, ο Μιχαλίτσης με τις αποκρούσεις του δεν αφήνει τους γηπεδούχους να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.
23′ ΓΚΟΛ 1-1
. Ο Σοροκάπα ισοφαρίζει.
27′ ΓΚΟΛ 1-2. Ο Ράφαελ δίνει εκ νέου προβάδισμα στην ΑΕΛ με δυνατό σουτ.
29′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Ιακώβου.
34′ Νέα απόκρουση από τον Μιχαλίτση με διπλή προσπάθεια.
38′ ΓΚΟΛ 2-2. Ο Σκαρπάρης με πλασέ σε άδεια εστία ισοφαρίζει.
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ. Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ.
ΕΝΑΡΞΗ ΠΡΩΤΟΥ 5ΛΕΠΤΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.
42′ Λόμπα του Ομήρου, μόλις έξω.
44′ ΓΚΟΛ 3-2. Ο Ομήρου δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στο ΑΠΟΕΛ.
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ.
46′ ΓΚΟΛ 4-2.
Ο Ιακώβου δίνει… αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.
48′ ΓΚΟΛ 4-3.  Μειώνει ο Ράφαελ.
48′ ΓΚΟΛ 5-3. Ο Σκαρπάρης επαναφέρει τη διαφορά των δύο τερμάτων
50′ ΓΚΟΛ 5-4. Ο Ράφαελ με 10μετρη εκτέλεση πέναλτι βάζει ξανά την ΑΕΛ στο ματς στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού.