Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσίρο Ιμόμπιλε, η Λάτσιο νίκησε με σκορ 1-0 τη Βενέτσια και έπιασε την 5η θέση της βαθμολογίας. Ο 32χρονος Ιταλός μάλιστα, έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας στο πρωτάθλημα με 144 γκολ, ξεπερνώντας τον Σίλβιο Πιόλα κατά ένα.
Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έπαιζε… μονότερμα, είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο μέρος.
Στο πρώτο ημίχρονο παρόλο που η Λάτσιο είχε πολλές ευκαιρίες, δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ, με τη Βενέτσια να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.
Ο Ιμόμπιλε μπήκε με φόρα στο δεύτερο 45λεπτο, βρίσκοντας δίχτυα στο 49’, αλλά ο διαιτητής έδειξε την ένδειξη του οφσάιντ. Ωστόσο, στο 57’ η Λάτσιο κέρδισε πέναλτι και ο Ιταλός ένα λεπτό αργότερα, έκανε το 1-0 από την άσπρη βούλα.
Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Βενέτσια είχε ανεβάσει ρυθμούς, άρχισε να πιέζει και να δημιουργεί κάποιες απειλές στην εστία του Στρακόσα, ωστόσο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν κατάφερε να σκοράρει κάποιο γκολ.
Κάπως έτσι, η Λάτσιο έπιασε την 5η θέση στο πρωτάθλημα, με την ομάδα του Πάολο Τζανέτι να παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.