Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση ΑΕΛ – ΠΑΕΕΚ για την πρεμιέρα των πλέι οφ στο δεύτερο γκρουπ του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από Cytavision Sports 1.

LIVE H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
3′  ΓΚΟΛ 1-0 Τραγικό λάθος του Σουμαόρο, ο Τσέποβιτς πήρε την μπάλα και πλάσαρε ωραία ανοίγοντας το σκορ.
8′  ΓΚΟΛ 2-0 Ωραία ενέργεια του Τόρες και πλασέ με το αριστερό στα δίχτυα.
20′  ΣΧΟΛΙΟ: Η ΑΕΛ πήρε γερό προβάδισμα από τα πρώτα 8 λεπτά και έχει τον έλεγχο της αναμέτρησης.
32′  Πέναλτι για την ΠΑΕΕΚ. Ο Σωτηρίου μάρκαρε απρόσεκτα τον Μπάμιτς σε μια εναέρια μονομαχία και δόθηκε πέναλτι.
34′  Εκτέλεση πέναλτι του Μπάμπιτς, απέκρουσε ο Μέγιερι. Στην επαναφορά ο Μπάμπιτς έκανε το πλασέ στην κενή εστία με την μπάλα να περνά έξω.
44′
Μακρινό σουτ του Ντίας, απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Μέγιερι.
45′  Εξαιρετικό σουτ του Μιλτς από διαγώνια θέση, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
ΣΧΟΛΙΟ:
Ιδανικά άρχισε τον αγώνα η ΑΕΛ κόντρα στην ΠΑΕΕΚ. Με τη συμπλήρωση 8 λεπτών, οι «γαλαζοκίτρινοι» πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Σκόρερ ήταν οι Τσέποβιτς (3’) και Τόρες (8’), με τον Μέγιερι να αποκρούει πέναλτι του Μπάμπιτς στο 34’.
Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου…
63′
Μακρινό σουτ του Παπαφώτη, η μπάλα πέρασε έξω.
74′  Σουτ του Έουλερ από καλή θέση, απέκρουσε δύσκολα ο Πρόσεκ.
76′  Σωστά δεν μετρά γκολ του Καπαρτή. Ο Κύπριος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, αλλά ήταν σε θέση οφ σάιντ.
85′  Εκτέλεση φάουλ του Ντίας από μακρινή απόσταση, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε έξω.
87′  ΓΚΟΛ 2-1 Σουτ του Δημητρίου, η μπάλα βρήκε στον Σωτηρίου και κατέληξε στα δίχτυα.  Χρεώθηκε ως αυτογκόλ του αμυντικού της ΑΕΛ.
90′ +2 Κόκκινη κάρτα στον Δημητρίου μέσω VAR! Ο αμυντικός της ΠΑΕΕΚ έκανε επικίνδυνο φάουλ στον Έουλερ και αρχικά δόθηκε κίτρινη κάρτα. Με on field review, όμως, ο Δημήτρης Κουμή, άλλαξε την αρχική του απόφαση και απέβαλε τον Δημητρίου.
ΤΕΛΟΣ

ΑΕΛ (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Φραντζής (72′  Αντωνίου), Τεϊσέιρα, Σωτηρίου, Μαζάν, Ζντραβκόφσκι, Ρέινολντς (62′  Παπαφώτης), Τόρες (88′  Ανδρέου), Μπαλντέ (60′  Έουλερ), Μιλιντσεάνου (61′  Ριέρα), Τσέποβιτς
Στον πάγκο: Κεραυνός, Εβόρα, Ντάφερφελντ, Σάντος, Ριστέφσκι, Μαΐντβατς, Μαρόσα
ΠΑΕΕΚ (Μάκης Σεργίδης): Πρόσεκ, Δημητρίου, Τσόσιτς, Σουμαόρο, Κούρος, Ντίας, Νεοφύτου (46′  Κωμοδίκης), Μιλτς, Ράμος, Βαρέλα (70′  Τίμερμανς), Μπάμπιτς (64′  Καπαρτής)
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Ορ, Χαραλάμπους, Παττίχης, Αμερόγκεν, Καϊμόλεν, Φραγκέσκου

ΣΚΟΡΕΡ: 3′  Τσέποβιτς, 8′  Τόρες / 87′  αυτ. Σωτηρίου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαζάν, Μπαλντέ, Σωτηρίου / Νεοφύτου, Κωμοδίκης, Τίμερμανς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Δημητρίου
ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο